Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 19:22
 
50 Çiftçiye Badem ve Ceviz Kabuğu Soyma Makinesi
Bölge Haberi
50 Çiftçiye Badem ve Ceviz Kabuğu Soyma Makinesi

EKO GAP HABER-Adıyaman'ın Gölbaşı İlçesinde Gölbaşı Kaymakamlığı ile Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, "Kabuksuz Bademim, Kabuksuz Cevizim Projesi" kapsamında, toplamda 50 çiftçiye badem ve ceviz kabuğu soyma makinesi törenle dağıtıldı.

 

Makine dağtım töreninde konuşan Gölbaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Erdal Yılmaz; "Gölbaşı İlçemiz yaklaşık 13 bin dekar üretim alanı ile Adıyaman ilçeleri arasında ceviz yetiştiriciliğinde birinci sırada yer almaktadır. Ayrıca 8 bin dekar kayıtlı badem üretim alanı vardır. Çiftçilerimizin badem ve ceviz yetiştiriciliğindeki önemli tarımsal girdileri arasında yer alan kabuk soyma işçiliği, ilçemizde hali hazırda el yordamıyla yapılmakta, bu durum ise çiftçilerimize ciddi bir iş yükü getirmektedir. Bugün dağıtılan makineler ile bu iş yükü minimuma indirilecek, işletme başına karlılık artacaktır. Proje bölgemizde gün geçtikçe daha fazla alanda yapılmaya başlanan badem ve ceviz yetiştiriciliğini yaygınlaştıracak ve temin edilen makineler, yetiştiricilik yapan çiftçilerimize örnek olacaktır." şeklinde konuştu.

 

Projeden faydalanan çiftçilerden Nevzat Er ise "Şimdiye kadar bademimizi el ile soyuyorduk, elimiz parmaklarımız hep yara olurdu. Bir de elle soyunca günlerce uğraşırdık. Şimdi dağıtılan makineler on kişinin yaptığı işi tek başına hiç zahmetsizce yapabiliyor. Projede finansman sağlayan GAP İdaresine ve diğer emeği geçen herkese çok teşekkür ederim" dedi.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: 50, Çiftçiye, Badem, ve, Ceviz, Kabuğu, Soyma, Makinesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı