Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 17:30
 
8 ülkeden Guterrese ortak mektup: "Yaptırımlar kaldırılsın"
İran, Çin ve Rusyanın da aralarında bulunduğu 8 ülkenin BM temsilcileri, Genel Sekreter Antonio Guterrese yazdıkları mektupta, Coronavirusun beşeriyetin ortak tehdidi olduğu ve yaptırımların virüsle mücadeleyi olumsuz etkilediği uyarısında bulundu.
Gündem Haberi
8 ülkeden Guterrese ortak mektup:

İran, Çin, Rusya, Kuzey Kore, Irak, Küba, Venezuela ve Nikaraguanın BM temsilcileri, BM Genel Sekreteri Antonio Guterrese yazdıkları ortak mektupta, uluslararası yasalara ve BM bildirgesine aykırı bir şekilde illegal ve tek yanlı yaptırımlara ve dayatmalara maruz kalan ülkelerin Coronavirus salgını ile mücadelelerinin olumsuz etkilendiği belirtildi.

Mektupta, BMnin bağımsız uzmanlarının raporlarına göre, tek yanlı yaptırımların ve dayatmaların beşerî camianın üçte birini olumsuz etkilediği ifade edildi.

Siyasi hesapların insanların hayatını kurtarma yolunda bir engel oluşturmaması gerektiği belirtilen mektupta, Coronavirus salgını ile mücadelede en üst düzeyde dayanışma, iş birliği ve yardımlaşmanın önemine dikkat çekildi.

Guterrese yazılan mektupta şu önemli ifadelere yer verildi:

Yaptırımlara rağmen devletlerin Coronavirüs salgını ile mücadelesi özellikle tanı kiti ve hastaların tedavisi için gerekli olan ilaçlar başta olmak üzere etkili tıbbi malzemelerin ve ekipmanların zamanında temin edilmesini zorlaştırıyor.

8 ülke BM temsilcileri, son olarak Guterresten bu tür illegal ve başına buyruk tek yanlı yaptırımların ve dayatmaların derhal ve tamamen sonlandırılmasını talep etti. (İLKHA)

Kaynak: Editör:
Etiketler: 8, ülkeden, Guterrese, ortak, mektup:, "Yaptırımlar, kaldırılsın",
Yorumlar
Haber Yazılımı