Haber Detayı
22 Ekim 2019 - Salı 23:46
 
Adıyaman- Nemrut Dağı-Malatya Yol Projesi Mutlaka Hayata Geçirilmeli
Turizm Haberi
Adıyaman- Nemrut Dağı-Malatya Yol Projesi Mutlaka Hayata Geçirilmeli

EKO GAP HABER-Nemrut Dağı Bağlantılı Adıyaman-Malatya Yolunun her iki ilin turizmine büyük katkılar sunacağını belirten turizmciler Nemrut Dağı bağlantılı Adıyaman-Malatya yol projesinin mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini söylüyor.


Yolun tamamlanmasıyla birlikte her yıl Malatya üzerinden binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Nemrut Dağı bağlantı yolunun Güneydoğu Anadolu,Doğu Anadolu ve Güney (Akdeniz) turizm turları kapsamındaki turların geçiş güzergahına açılmış olacağını belirten turizmciler, Adıyaman-Malatya bağlantı yolunun mutlak hayata gerçirililmesi gerektiğini söylüyor.

 

Malatya-Nemrut Dağı yolu yapımına Malatya-Adıyaman bağlantı yolu olmadığı için karşı çıktıklarını, Malatya- Adıyaman bağlantısını sağlayacak yolun yapılması durumunda her iki ilin turizminin daha da katkı sağlayacağına inandıklarını ifade ederek turizmciler,” Nemrut Dağı ve diğer ören yerlerinin yer aldığı alanlar sit alanı. UNESCO bölgede çivi çakılmasını istemediği için özel sektör burada bir yatırım yapamamakta. Bu durum Adıyaman turizminin gelişmesine engel olmakta. Sit alanın ören yerlerinin çevresiyle sınırlandırılması gerekir. Ayriyeten Adıyaman’dan Malatya sınır komşu olmasına rağmen Nemrut Dağından geçiş yok. Bağlantı yolu olmadığından Doğu Anadolu turları kapsamında Malatya'ya gelen turistler Adıyaman'a uğramıyor.Malatya tarafından Nemrut Dağına yapılması düşünülen yolun yapımına karşı çıktığımız iddia edilmekte. Bu doğru değil.  Malatya-Nemrut Dağı bağlantı yolunun yapılmasına karşı değiliz. Malatya’dan Nemrut Dağı’na kadar bir yol yapımı var; fakat oradan Adıyaman’a bir iniş yok. Aradan bir yol bağlantısı da yapılması gerekecek. Malatya tarafında tarihi ören yerleri bulunmuyor. Arsemia, Eski Kâhta Kalesi, Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüs’ü ve daha birçok ören yeri bizim sınırımız içinde yer alan milli park alanı içerisinde yer alıyor. Malatya’dan gelen turistler yol olmadığı için sınırlarımız içerisinde yer alan Arsemia, Eski Kâhta Kalesi, Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüs’ünün bulunduğu alanları gezemiyor. Bazı kesimlerin bu yol için “Nemrut Dağı elden gidiyor” şeklindeki düşündükleri gibi düşünmüyoruz.Nemrut Dağı bir yere gitmeyecek.Bu sebeple mutlaka Nemrut’un Malatya sınırı ile Adıyaman’daki oteller bölgesine kadar ortak bir yol projesinin hayata geçirilmesi şart.Bu yol yapıldığında Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun tur kapsamındaki geçiş yolu olacak ve her iki ilin turizmine büyük katkı sunacaktır. ”şeklinde açıklamada bulundular.

 

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Adıyaman-, Nemrut, Dağı-Malatya, Yol, Projesi, Mutlaka, Hayata, Geçirilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı