Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 22:15
 
Adıyaman’a İkinci Basamak Hastane Şart
Özel Haberi
Adıyaman’a İkinci Basamak Hastane Şart

EKO GAP HABER-Adıyaman’da 2.Basamak sağlık hizmeti veren Devlet Hastanesinin kapatılmasının ardından Araştırma Hastanesi kapısındaki yığılmalar bir süredir gündemden düşen yeni hastane yapım işini yeniden gündeme getirdi.

 

Adıyaman’da 2.basamak sağlık hizmeti veren devlet hastanesinin kapanması, özel hastanelerde hasta muayenelerinde ücret alınması ve çevre ilçelerden sevklerin artmasıyla binlerce hasta Eğitim ve Araştırma Hastanesine yöneldi.


Araştırma hastanesinin kapısında yaşanan aşırı yoğunluk ve izdiham bir süredir gündemden düşen 2.Basamak Devlet Hastanesi yapımını zorunlu gale getirmiştir.


EKO GAP HABER olarak Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yükünün azaltılması şart olduğunu, orada araştırma ve uygulamaya önem verilmesi gerektiğini, Adıyaman merkezinde Adıyaman halkının ihtiyacı olan 2.Basamak Devlet Hastanesi yapımının zorunlu hale gelmiştir. Buradaki temel amaç çabuk çözülebilecek hastalıkların şehir merkezindeki 2.basamak hastanede, ağır hastalıkların ise Araştırma Hastanesinde tedavi edilmesidir.


“Araştırma Hastanesi Apar Topar Açıldı”


Eğitim ve Araştırma Hastanesi mevcuttaki eksikliklerine, personel ve fiziki yetersizlikleri de dâhil ederek, açıkça ifade etmek gerekirse apar topar açılmıştır. Merkezdeki hastanenin devlet hastanesinin kapanmasıyla halkın hastaneye ulaşımı oldukça zorlaşırken, özel hastanelerde hasta muayenelerinde ücret alınması ve bunun yanında çevre ilçelerden sevklerin artmasıyla beraber Araştırma hastanesinin kapısında yığılmalar başlamıştır.


Bugün Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde daha geniş bir fiziksel alanda daha çok hastaya aynı sayıda hekim, sağlık çalışanı ve personel tarafından hizmet verilmeye çalışılmaktadır. Şu çok iyi bilinmelidir ki; bugün eğitim araştırma hastanesinde bir sağlık hizmeti verilebiliyorsa, bu çalışanların tüm olumsuzluklara rağmen yoğun, özverili, sabırla çalışmaları sayesindedir. 


Yoğunluk kapsamında son günlerde özellikle emar, tomografi, ultrason ileriki tarihler raporlarının yazılması için de bir ay veya bir ay üstünde gün verilmektedir. Bu durumun Adıyaman’da ileriki dönemde ciddi sorunlara neden olacağını görmekteyiz. Bu sebeple, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yükünün hafifletilmesi, orada araştırma ve uygulamaya daha fazla önem verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bundan dolayı Adıyaman’da poliknik hizmetinin yoğun bir şekilde verileceği 2. Basamak Hastanenin yapımı zorunlu hale gelmiştir.

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Adıyaman’a, İkinci, Basamak, Hastane, Şart, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı