Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 14:47
 
Adıyaman AK Parti'de Sancılı Süreç Başlıyor
Özel Haberi
Adıyaman AK Parti'de Sancılı Süreç Başlıyor

EKO GAP HABER/(ÖZEL)-AK Parti’de 7. Olağan Büyük Kongresi süreci başlarken gözler teşkilatlarının sık sık değişmesi sonucu kırgınlıkların ve küskünlüklerin fazla olduğu AK Parti Adıyaman teşkilatına ve güçlü siyasi blokların yer aldığı ve buna rağmen seçim kaybeden Kâhta ilçesi teşkilatına çevrildi.

 

AK Parti’ye yakın bazı kaynaklar, 31 Mart seçiminde parti’nin galip geldiği Adıyaman’da, son yıllarda partideki sıkça yaşanan il başkanı ve yönetim kurulu değişikliği nedeniyle parti tabanında ciddi kırılmalar  yaşandığı ve bu durumun son iki seçime yansıdığı,bu sebeple partinin toparlanmasına yönelik daha geniş katılımlı bir yönetim için teşkilat değişikliğine kesin gözü ile bakarken, bazı kaynaklar ise Milletvekili Ahmet Aydın isteği doğrultusunda parti yönetiminde gerçekleştirilecek yüzde 50’lik bir değişim ile mevcut başkanla yola devam edileceğini ifade ediyor.


Gölbaşı, Besni, Sincik, Çelikhan ve Tut ilçe teşkilatları değişim beklentisi en fazla yüksek ilçeler. Gerger ve Samsat için değişim beklenmiyor.


Adıyaman’ın en büyük ilçesi ve belirleyicilik noktasında ilin siyasetine yön veren ilçe konumundaki Kâhta’da ise durum değişik.


31 Mart seçiminde elinde bulundurduğu belediyeyi az bir oyla Saadet Partisine kaptıran AK Parti’nin Kâhta’daki siyasi yapılanmasının farklı denklemlerdeki siyasi bloklardan oluşmasından dolayı durum oldukça farklı.


Çok sayıda siyasi güç sahiplerinin yer aldığı Kâhta AK Parti’de, eski AK Partili olan mevcut SP’li belediye başkanı Yusuf Turanlı’nın da partiye geçeceği iddialarının da gündeme gelmesinin ardından Kâhta AK Parti’de sancılı bir kongre süreci yaşanacak gibi.


Kâhta siyaset kulislerinde, parti yönetiminden,yönetim dışından birçok ismin ilçe başkanlığı için kulis yaptığı ve bir önceki dönem Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak’ın da teşkilat için çalışma yürüttüğü konuşulmakta.


Ankara siyasetine yakın bazı isimler, Adıyaman AK Partide beklendiği gibi Kâhta AK Parti’de Ahmet Aydın’ın isteği doğrultusunda yüzde 50-60 bir değişimle ile mevcut Başkan ile yola devam edileceğine kesin gözü ile bakıyor.


Genel Merkeze ve milletvekillerine yakın bazı isimler ise eski vekil Mehmet Metiner’in de boş durmadığı, parti tabanında kırgın ve küskünlerin çok fazla olduğu Adıyaman ve Kâhta’da Parti teşkilatlarının tamamen değişmesi için yoğun bir çalışma yürüttüğü ifade etmekte.

 

Turanlı AK Partiye geçebilecek mi?

 

2006-2008 yılları arasında AK Parti ilçe başkanlığı,2009-2014 arası AK Parti’den belediye başkanlığı görevini yürüten,31 Mart seçiminde SP’den seçilen mevcut belediye başkanı İbrahim Yusuf Turanlı’nın son zamanlarda  iktidar partisi milletvekilleri ile yakınlaşması, ili ziyarete gelen bakanların programına katılması şeklindeki çıkışları siyasi kulislerde AK Parti’ye geçeceği şeklinde yorumlanırken, AK Parti’ye yakın kaynaklar ise Turanlı’nın AK Partiye geçmesi noktasında bir engeli bulunmasa da; göreve gelir gelmez bir önceki dönem AK Partili belediye başkanı tarafından alınan işçilerin işine son vermesinden dolayı Turanlı’nın AK Partiye  geçişinin zor olacağı ifade edilmekte. 

 

Seçim kaybı yaşayan il ve ilçelerde yüzde 50-60’ın üzerinde değişim beklentisinin hakim olduğu AK Parti tabanında olduğu gibi seçim kaybı yaşayan Kahta AK Parti parti tabanı ise Genel Merkezlerinden büyük değişim bekliyor.

 

“AK Parti'nin geleceği yenilenmeye bağlı”

 

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz; AK Parti'nin geleceği yenilenmeye bağlı. AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi ile bir yenilenme, bir tazelenmenin yanında yeni isimlerle revize edilecek kadrolarla ya yepyeni bir dönem başlatamaması durumunda AK Parti 2023 seçiminde tıpkı ANAP gibi savrulacaktır. Analiz: Ziya BOZKURT

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Adıyaman, AK, Parti'de, Sancılı, Süreç, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı