Haber Detayı
19 Mayıs 2020 - Salı 13:51
 
Adıyaman'da İşyerleri 4 gün süreyle gece 23.00'kadar açık olacak
Bölge Haberi
Adıyaman'da İşyerleri 4 gün süreyle gece 23.00'kadar açık olacak

EKO GAP HABER-Adıyaman Valiliği İl Hıfzıssıahha Kurulu tarafından alınan kararla,19-22 Mayıs 2020 tarihleri arasında iş yerlerinin saat 23:00’e kadar açık oalacak.

Karar şu şekilde ;

 

Adıyaman İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 19.05.2020 tarihinde Saat 11.00’ de 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23., 27. ve 72. maddelerine göre, Valimiz Sayın Aykut PEKMEZ başkanlığında toplanarak gündemdeki konuları görüşüp aşağıdaki kararları almıştır.

 

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) hastalığının kontrol altına alınması için bir dizi tedbirlerin uygulanmasına devam ettirilmektedir. Bu kapsamda 81 ilimizde 23, 24, 25 ve 26 Mayıs (Arife ve Bayram günleri) sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Sokağa çıkma yasağı nedeni ile market ve işyerlerinde yığılma olmaması, sosyal mesafenin korunması gerekliliği dikkate alınarak;


1) İlimiz genelinde perakende gıda, et ve balık ürünleri satan işyerleri, manav, kuruyemişçi,


şarküteri, LPG ve su satışı yapan işyerleri, market, fırın, unlu mamul satıcıları, pizza, çiğ köfte,


dürüm, tatlı ve benzeri gıda maddeleri satışı yapan işyerleri ile kırtasiye, züccaciye, hazır giyim,


çanta ve ayakkabı, kozmetik ve konfeksiyon satışı yapılan iş yerlerinin 19, 20, 21 ve 22 Mayıs 2020 günleri saat 23.00’ e kadar faaliyet göstermelerine izin verilmiştir.


Anılan işyerlerinin kapanış saatleri 26 Mayıs 2020 günü sokağa çıkma yasağının sona ermesine müteakip salgın kontrol tedbirleri kapsamında daha önce alınan kararlara uyarak iş yerlerini belirlenen saatlerde kapatmaya devam edeceklerdir.


2) İş yerlerinde alışveriş için bulundurulacak kişi sayısı, sosyal mesafenin korunması, mağaza içerisinde alınması gereken tedbirlerin aksattırılmadan devam ettirilmesi, sosyal mesafenin korunması ve maske takmayan müşterilerin iş yerlerine girmesine müsaade edilmemesi gerekmektedir.


Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtildiği çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması ve konusu suç teşkil eden
davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması ve kurumlar tarafından gerekli tedbirlerin alınması kararlaştırılmış olup alınan kararın birer suretinin ilçe kaymakamlıklarına gönderilmesine,Oy birliği ile karar verilmiştir."

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Adıyaman'da, İşyerleri, 4, gün, süreyle, gece, 23.00'kadar, açık, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı