Haber Detayı
15 Haziran 2020 - Pazartesi 17:19
 
Adıyaman'da Kapı kapı antikor testi
Sağlık Haberi
Adıyaman'da Kapı kapı antikor testi

EKO GAP HABER-Sağlık Bakanlığı’nın kademeli olarak 81 ilde gerçekleştireceği Türkiye’nin koronavirüs hastalığına karşı bağışıklığını tespit etmeye yönelik antikor tarama testleri için hane ziyaretleri 7 pilot arasında yer alan Adıyaman’da başladı.

 

Sağlık Bakanlığı'nın bu hafta başlattığı "Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Hastalığı Seroprevalans Araştırması" için Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ülke genelinde rastgele belirlediği 153 bin 577 hane, filyasyon ekipleri tarafından ziyaret edilmeye başlandı.

 

Adıyaman’da 1 doktor ve 1 yardımcı sağlık personelin den oluşan filyasyon ekileri, TÜİK’in İstanbul için belirlediği Adıyaman genelinde bin 674 haneyi tek tek ziyaret ederek, örnekler toplamaya başladı.

 

Adıyaman İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Erdoğan ÖZ "Bu başarının devamlılığının sağlanması açısından sağlık bakanlığımız tarafından bu saha çalışması planlanmıştır. 15 Haziran 2020’den itibaren Adıyaman ili ve ilçelerinde başlayan bu çalışma kapsamında sağlık ekiplerimiz tarafından TÜİK'in belirlediği ilimiz genelinde 1674 hane ziyaret edilecektir. Ekipler 1 doktor ve 1 yardımcı sağlık personelin den oluşturulmuştur. Çalışma boyunca haneleri ziyaret eden sağlık ekiplerimiz tarafından ailede belirlenen kişinin kimlik bilgileri alınmakta, kişiye anket uygulanmakta ve boğaz-burun sürüntü örneği ile geçirilmiş covid enfeksiyonunu gösteren kan testi uygulanmaktadır. Belirlenen kişilere ulaşılamayabileceği ihtimaline karşı da mesai saatleri sonrasında da ekiplerimiz örnek toplamaya devam edebilecekler.  Bu süreçte çalışmanın hem ilimiz hem de ülkemiz genelinde başarıyla sonuçlanması ve mücadeleye katkı sağlaması için vatandaşlarımızın desteğini beklemekteyiz. Saha çalışması yapan ekiplerimiz vatandaşlarımıza kimlik belgelerini gösterip kendilerini tanıtacaklar. Ayrıca vatandaşlarımız, çalışma ekiplerimizle alakalı herhangi bir bilgi edinmek isterlerse 184’ü ya da aile hekimlerini arayarak bilgi alabileceklerdir. İlimizde başlatılan bu çalışmaların haziran ayı sonuna kadar sonuçlanması hedeflenmektedir.” Dedi.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Adıyaman'da, Kapı, kapı, antikor, testi,
Yorumlar
Haber Yazılımı