Haber Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 18:30
 
Adıyaman'da mukabelenin son cüzü de cemaatsiz okundu
​Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl bireysel olarak idrak edilen Ramazan ayına has bir ibadet olan mukabelenin son cüzü de cemaatsiz okundu.
Bölge Haberi
Adıyaman'da mukabelenin son cüzü de cemaatsiz okundu

Her yıl Müslümanların, Kuran-ı Kerimlerini ellerine alıp mukabeleye katılmak için gittiği camiler, bu Ramazan ayında yalnız kalmanın burukluğunu yaşarken cemaatten mahrum kalan Müslümanlar da birlik olmanın ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anlamış oldu.

Ramazan ayı boyunca, öğle ezanının okunmasından sonra, mukabele için sosyal medya üzerinden Kuran-ı Kerim okuyan Adıyaman Ulu Cami İmamı İsmail Erdoğan "Her ne kadar yüz yüze olmasak da bir Ramazanı daha bugün son günü ile idrak etmiş bulunuyoruz. Allah Resulü (Sallallahu Aleyhi Vesellem), her sene Ramazan ayında Cebrail Aleyhisselam ile o güne kadar inmiş olan ayetleri karşılıklı okurlardı. Salgın hastalıklar camiye gelmeye engel oldu. Lakin il müftülüğümüzde bizzat müftü beyin yapmış olduğu mukabeleler ve onun görevlendirmesi ile imam arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz mukabelelerle cemaatimizin evlerine konuk olduk." dedi.

 

Ramazan bize kul olmayı salgın acziyetimizi öğretti

Salgın karşısında aciz kalan insanın, Ramazanla birlikte kendine çeki düzen vermesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Efendimiz (Sallallahu Aleyhi vessellem)in Cebrail Aleyhisselam ile yapmış olduğu bu uygulamayı, biz Müslümanlar da karşılıklı okuyup uygulayarak Onun o sünnetine tabii olmuş oluyoruz. Müslümanlar olarak o sünneti canlı tutarak Kuranın, hayatın bir parçası ve hayatın içinde olması gereken bir parça olduğunun da mesajını vermiş oluyoruz. Allahın karşısında bütün yaratılmışların nasıl aciz kaldığını daha bir gösterdi. Bütün dünyanın bir salgın hastalıkla evlerinden çıkamadığı, ibadethanelerine gidemediğini gördük. İslam tarihinde Kâbenin ibadete kapanmış olduğu tarihler çok nadirdir, belki yok denilecek kadar azdır. İşte bu olaylar, Allahın büyüklüğünün birer işaretidir. Biz Müslümanların da bu olaylardan, bu salgın hastalık gibi musibetlerden, Allahın izni olmadan bize isabet etmeyeceğini ve bunlardan ders çıkarmamız gerektiğini anladık. Kuran okuyarak, tefekkür ederek ve bunun hikmetleri üzerinde düşünerek kendimize bir istikamet tayin etmemiz gerektiği gerçeğini ortaya koymuştur." şeklinde konuştu.

İsmail Erdoğan, konuşmasını yaptığı şu duayla bitirdi:

"Yarabbi! Bu Ramazanın dışında başka Ramazanlarda bize bu acıyı gösterme. Camilerde cemaatimizle teravih kılmayı ve onlarla yüz yüze mukabele okumaktan da bizleri mahrum eyleme… Yarabbi! Dostuyla akrabasıyla birbirine karşı iyi niyet taşıyan, birbirine karşı ihaneti aklından bile geçirmeyen en saf temiz Mümin olmanın özelliklerini üzerinde taşımayı bizlere nasip eyle." (İLKHA)

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Adıyaman'da, mukabelenin, son, cüzü, de, cemaatsiz, okundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı