Haber Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 12:46
 
Adıyaman'da 'Nemrut Festivali' Çalıştayı Yapıldı
Turizm Haberi
Adıyaman'da 'Nemrut Festivali' Çalıştayı Yapıldı

EKO GAP HABER-Bu yıl geniş katlımla düzenlenmesi planlanan "Nemrut Festivali” çalıştayı,Vali Aykut Pekmez başkanlığında gerçekleştirildi.Toplantıda konuşan Adıyaman Valisi Aykut Pekmez,festivalin adeta açık hava müzesi konumunda olan Adıyaman’ın sahip olduğu turistik değerlerin tanıtımı açısından çök önemli olduğunu söyledi.

 

Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için "medeniyet şehri" olarak anılan Adıyaman,Uluslararası "Nemrut Festivali"ne hazırlanıyor.

 

Temmuz veya Eylül ayında yapılması düşünülen Festivalle ilgili yol haritasını belirlemek amacıyla Vali Aykut Pekmez Başkanlığında Hilton Otelde düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Vali Yardımcısı Bedir Deveci, AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami Işık, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, OSB Başkanı Abdulkadir Çelenk, Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ziya Duranay, Adıyaman'daki otel sahipleri, turizm sektörü temsilcileri, Tur Operatörleri ile Seyahat Acentelerinin yetkilileri katıldı.

 

Adıyaman yapılması planlanan Nemrut Festivali kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklerin ayrıntılarıyla ele alındığı toplantıda toplantıda paydak kurumlarla istişarelerde bulunuldu. ‬Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Aykut Pekmez, “Bu festival adeta açık hava müzesi konumunda olan Adıyaman’ın sahip olduğu turistik değerlerin tanıtımı açısından çök önemlidir. Bildiğiniz gibi Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy bundan 4 ay önce ilimize gelerek Adıyaman’ın sahip olduğu tarihi ve turistik mekânlarını gezdi. Adıyaman’ın turizm potansiyelinin iyileştirilmesi ile ilgili Valilik olarak projelerimizi hazırladık. Özellikle Nemrut Dağına raylı sistem yapılması ile ilgili bizzat Sayın Bakanımızın öncülüğünde bu yıl bir çalışma yapılacak. Nemrut Ören yerindeki heykellerin korunması ile ilgili de bir projemiz ve bunu bu yıl hayata geçireceğiz. Diğer taraftan Şehir merkezine 3 km mesafedeki Kommagene Uygarlığının 5 beş büyük kentinden bir olan Perre Antik Kentinin çevre ve peyzaj düzenlemesi projemiz var. Buranın yerli ve yabancı turistler açısından bir çekim merkezi olması ve tarihin canlandırıldığıbir cazibe merkezi olması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu alanı Üniversitemizin katkısı ile bakanlığımız tekrar kazı programına aldı. Önümüzdeki günlerde kazı çalışmalarına başlayacağız. Yine şehrimize gelen yerli ve yabancı turist sayısını artırmak ve turistlerin şehir merkezinde daha fazla zaman geçirmesini sağlamak amacıyla tarihi Tuz Hanında restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Adıyaman’ın tanıtımı açısından çok önemli gördüğümüz Uluslararası Nemrut Festivalimize Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’da katılarak bakanlık olarak destek verecekler. Bu festivale uluslararası tur operatörleri, seyehat acenteleri, gazete, televizyon ve köşe yazarlarının da katılmasını bizzat bakanlığımız davet edecek. Eylül ayı içerisinde yapmayı düşündüğümüz festival 4-5 gün sürecek. Hem ulusal bazda hem uluslararası bazda ses getirebilecek sanatçıları festivale davet etmeyi planlıyoruz. Festivali de güzel bir organizasyonla icra edebilirsek inşallah 2021 yılını Nemrut Yılı ilan edilmesi ile ilgili gayret ve çalışmalarımız var. Bugünde yapacağımız festivalin renkli ve güzel bir şekilde geçmesi amacıyla siz değerli turizm sektörü temsilcilerinin de fikir ve görüşlerini almak üzere bu toplantıyı tertip ettik”dedi. 

 

Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ise, “Bugün düzenleyeceğimiz Uluslararası Nemrut Festivali ile ilgili siz değerli turizm sektörü temsilcileri ile fikir alışverişinde bulunarak beyin jimnastiği yapılabilmesi için bir istişare toplantısı düzenliyoruz. Adıyaman doğa, kültür, turizm, spor ve inanç turizmi açısından çok büyük bir potansiyele sahip bir kent. Bu kadar zengin bir potansiyele sahip bu kentte turistin niteliğini artırmak lazım. Dünyada en fazla turist çeken ülkelerin başında geliyoruz ama gelir getirici bakımda 13. Sırada yer alıyoruz. Bizim geçmişe dönük eleştiriden ziyade yeni dönemde ne yapabiliriz. Adıyaman’ın sahip olduğu tüm tarihi ve turistik değerleri göz önünde bulundurarak Belediye olarak bu festivale destek vereceklerini” ifade etti 


Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut ise, “Festivalin coşkulu bir şekilde geçmesi amacıyla Adıyaman Üniversitesi olarak üzerimize ne düşüyorsa sonuna kadar yapamaya hazırız” dedi. 


Uluslararası Nemrut Festivalinin coşkulu bir şekilde geçmesi amacıyla toplantıya katılan STK Başkanları ve turizm sektörü temsilcileri karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.  

 

 

İstişare toplantısı, yapılan çalışmaların sunumlar eşliğinde belirtilmesinin ardından, festivalin en güzel şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla dile getirilen görüşlerin ayrıntılı bir şekilde  değerlendirilmesiyle sona erdi.

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Adıyaman'da, 'Nemrut, Festivali', Çalıştayı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı