Haber Detayı
12 Ocak 2020 - Pazar 14:29
 
Adıyaman'da Sağlıklı Badem Üretimi ve Tüketimi Toplantısı
Bölge Haberi
Adıyaman'da Sağlıklı Badem Üretimi ve Tüketimi Toplantısı

EKO GAP HABER-Adıyaman'da ''Diyar-ı Badem Adıyaman'dan Evlerinize Gelen Güven Projesi'' kapsamında ''Sağlıklı ve Güvenli Gıda Olarak Badem Üretimi ve Tüketimi'' konulu eğitim toplantısı düzenlendi.

 

Adıyaman'da GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen ''Diyar-ı Badem Adıyaman'dan Evlerinize Gelen Güven Projesi'' kapsamında ''Sağlıklı ve Güvenli Gıda Olarak Badem Üretimi ve Tüketimi'' konulu eğitim toplantısı düzenlendi.

 

Sert Kabuklu Meyveler araştırma Enstitüsü Müdürü Ali Türker YENER, Adıyaman Üniversitesi Teknoloji Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Nevzat BİRİŞİK ve Tarım ve Orman İl Müdürü Adil ALAN' ın açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda,Sert Kabuklu Meyveler araştırma Enstitüsü personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Öznur ÇAĞLAR'ın koordinatörlüğünü yaptığı eğitim toplantısında,bademde ekonomik öneme sahip zararlılarla mücadelede dikkat edilmesi gereken hususlar, badem yetiştiriciliğinde bitki besleme ve güvenli gıda tüketimi konularında bilgilendirmeler yapıldı. 

 

Toplantıda ayrıca Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Arda IŞIKBER, Adıyaman Üniversitesi Kahta Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan BÜYÜK ve Gıda Mühendisi Mehmet Emin AKBAŞ konularla ile ilgili sunumlar yaptı.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Adıyaman'da, Sağlıklı, Badem, Üretimi, ve, Tüketimi, Toplantısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı