Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 01:33
 
Adıyaman GAP Kapsamına Alınmayı Bekliyor
Özel Haberi
Adıyaman GAP Kapsamına Alınmayı Bekliyor

EKO GAP HABER/(ÖZEL)-Adıyaman halkı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sahip olduğu kaynakları değerlendirerek, yöre halkının gelir düzeyini ve yaşam kalitesini yükseltmek amacı ile hayata geçirilen GAP projesi kapsamına dahil edilmeyi istiyor.


Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kalkınmasına yönelik 1989 yılında hayata geçirilen GAP Projesi kapsamında yer aldığı açıklanan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt ve Şırnak illeri mümbit toprakları suyla buluşacaktı, halkı ırgat olmaktan kurtulacak kalkınacak, gelişecek ve ihya olacaktı. 


GAP önce Şanlıurfa’yı şimdi ise Mardin, Diyarbakır, Kilis, Siirt ve Şırnak illerini ihya etmeye başlarken yüzlerce köy, mezra ve en verimli topraklarını sözde kapsamında yer aldığı GAP kapsamında yapılan Atatürk barajına feda eden Adıyaman, yıllardır sıfır noktasında yer aldığı Atatürk barajı suyunun damlasında  faydalanamamış,  yatrımlarla ihya edilen Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Malatya ve Gaziantep illeri arasında sıkışıp kalmış durumda.


Adıyaman'a yıllardır üvey evlat muamelesi yapan DSİ Genel Müdürlüğü, sözde Adıyaman’ın da içinde olduğu GAP’ta  Adıyaman hariç diğer 8 ilin mümbit topraklarını suyla buluşturmaya devam ediyor. 


Kurulduğu tarihten bu yana Şanlıurfa başta olmak üzere Siirt, Şırnak, Mardin, Gaziantep ve Kilis illerinde 3 milyon 551 bin 189 dekar tarım arazisini suyla buluşturan DSİ Genel Müdürlüğü, 2003-2019 yıllar  arasında Adıyaman’da Hasancık Göleti ve Çamgazi Sulaması ve Derivasyon Tesisleri ve Samsat Pompaj Sulaması 1. Kısmı,Kâhta’da Menzil Barajı yatrımları ile birlikte toplamda 111.120 dekar zirai araziyi sulamaya açmıştır.


Bugün Atatürk Barajı göl rezervuarından alınan su, her biri 26,5 km uzunluğunda, 7.62 m çapında ve toplamda 328 m3 kapasiteli iki adet tünel yardımı ile ana isale kanallarına, oradan da bu kanallar ile Mardin ve Harran Regülâtörlerine aktarılıyor.


Yapılan bu yatırımlarla Harran Ovası’nda 1 milyon 621 bin 920 dekar alan suyla buluşurken, Suruç Ovası’nda ise 563 Bin 790 dekar zirai alan, Şanlıurfa-Bozova Pompaj Sulaması 1. 2.kısım Ana Kanalları ile 31 Bin Dekar tarım arazisi suyla buluştu.

 

GAP ile ihya olan Şanlıurfa’nın ardından şimdi de Mardin GAP ile ihya edilemeye çalışılıyor.  Şanlıurfa-Mardin arasında bulunan 2 milyon 167 bin 930 dekar tarım arazisinin suyla buluşturulması yönelik Atatürk Barajından Ceylanpınar üzerinden 221 kilometrelik bir kanal ile Mardin’e ulaştırılarak suyla 2 milyon 167 bin 930 dekar tarım arazisini suyla buluşturuldu.


Yine Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada,17 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Malatya'da 8 baraj 1 gölet inşa edilerek 327 bin 720 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığı ve 11 yeni barajın daha inşa edildiği açıklandı.


“En Fazla Sulama Şanlıurfa'da”


Batman, Siirt,  Şırnak, Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep ve Kilis'te mayıs ayında başlayan sulama sezonu 1 Ekim ayında sona erdiğini açıklayan DSİ Genel Müdürlüğü, Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep ve Kilis'te toplam 3 milyon 551 bin 189 dekar tarım arazisi sulandığını ve ülke ekonomisine 2 milyar 888 milyon 247 bin lira gelir sağlandığını duyurdu.


Şanlıurfa ve ilçelerinde bu yıl 3 milyon 40 bin 330 dekar tarım arazisi sulanarak 2 milyar 228 milyon 247 bin liralık katkı sağlandı. En fazla sulama Şanlıurfa'da yapıldı. Diyarbakır'da 2019 yılı sulama sezonunda 223 bin 197 dekar tarım arazisi sulandı. Bu sayede bu yılın birim fiyatı ile ülke ekonomisine 313 milyon lira katkı olduğunu açıkladı.

Açıklamada,fiziki gerçekleşmenin yüzde 99'a ulaştığı Mardin-Ceylanpınar Ovaları Cazibe Sulaması 2. kısım şebeke inşaatının tamamlanmasıyla 191 bin 650 dekar arazide sulu tarım yapılacağını,2019 yılı fiyatları ile 120 milyon 616 bin 844 lira gelir artışı olacağı belirtildi.

 

Gaziantep ve Kilis illeri ve ilçelerinde toplam 212.524 dekar ,Kahramanmaraş il ve ilçelerinde ise 2019 yılında toplam 187.783 dekar arazinin sulamaya açılarak Gaziantep ve Kilis illerinden 2019 yılı birim fiyatları ile 238 milyon,Kahramanmaraş il ve ilçelerinde ise 240 milyon TL ülke ekonomisine katkı sağlanmıştır.

 

Adıyaman halkı,GAP Kapsamında yer alan Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt ve Şırnak illerinde tüm bu yatrımlar gerçekleşirken,sözde GAP kapsamında yer aldığı söylenen ancak bugüne kadar sulamaya yönelik projelerden faydalanamadığı GAP kapsamına alınmayı istiyor.Haber:Ziya Bozkurt

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Adıyaman, GAP, Kapsamına, Alınmayı, Bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı