Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 23:20
 
‘Adıyaman GAP’ta tamamen yok sayılmıştır’
Gündem Haberi
‘Adıyaman GAP’ta tamamen yok sayılmıştır’

EKO GAP HABER-Meclis Genel Kurulun'da söz alan Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Adıyaman Milletvekili Av.Abdurrahman Tutdere, “. Adıyaman tabir yerinde ise GAP’(A)’sıdır. Adıyaman GAP kapsamına alınmasına rağmen tamamen yok sayılmıştır ”dedi.


Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulunda söz alan Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Adıyaman Milletvekili Av.Abdurrahman Tutdere, 1985 yılında başlanan ancak bugüne kadar tamamlanamayan GAP'ı ve Adıyaman’ın sulama sorununu gündeme getirdi.

 

Konuşmasına meclise sunulan teklife ilişkin değerlendirmelerde bulunarak başlayan Tutdere, anayasanın iktidara vermiş olduğu vergilendirme yetkisinin sınırsız olmadığını, verginin adaletli ve mali güçle orantılı olması gerektiğine işaret ederek İktidarın yanlış ekonomik politikaları sonucu ülkenin içersine girmiş olduğu ekonomik krizi bertaraf etmek, bütçe açığını kapatmak için yeni vergiler getirildiğini, israfın faturasının vatandaşa kesildiğin söyledi. 

 

Vergilendirmek kadar Vergilerin nelerde ve nasıl kullandığının önemine işaret edene Tutdere,”Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan, bölgeyi ve Türkiye’yi Ortadoğu’nun lideri haline getirecek olan GAP projesi için kullanmış mı? GAP ile ilgili AK Parti iktidarı döneminde o zamanın Başbakanı Sayın Cumhurbaşkanı Diyarbakır’da GAP eylem planını açıkladığı konuşmasında; “bugün burada açıkladığımız bir rapor değil takvimi belirlenmiş, kaynağı temin edilmiş bir eylem planıdır” demiştir. Aynı tarihlerde dönemin Tarım ve Orman Bakanı Mehdi Eker; “devlet sözü GAP bu sefer bitecek” demiştir. 

 

“GAP ihmal edilmiştir”


1985 yılında başlanılan ve 2005 yılında tamamlanması öngörülen GAP projesi tamamlanamamıştır.17 yıllık AK Parti iktidarı dönemine bakıldığında GAP ile ilgili çalışmaların yeterli hızda yürümediği ve GAP’ın ihmal edildiğini görmekteyiz. Sayıştay raporlarında iktidar partisi tarafından GAP’ın bitiriliş tarihi 2018 hedef yılı seçilmiş ise de 2019 Sayıştay raporlarına bakıldığında eylem planındaki projelerin yüzde 20’sine hiç başlanılmamış. Yine eylem planındaki projelerin yüzde 40’ı tamamlanamamıştır.2019 yılında projenin tamamına bakıldığında; enerji projelerinin yüzde 74’ü tamamlanmış, sulama projelerinin ise yüzde 30’u tamamlanabilmiştir. Bölgedeki arazilerin sadece 15’i sulanabilmiştir.

 

“Sudan’dan arazi kiralıyorlar”


GAP’taki arazileri sulayacağına Tarım Bakanı ve hükümet Sudan’a göz dikmiş. Sudan’dan arazi kiralıyorlar. Ben buradan milletin kürsüsünden çağrıda bulunuyorum; Sudan’da işiniz yok. Sudan’da arazi kiralayacağınıza gelin Samsat ovasını sulayın, gelin Diyarbakır ovasını sulayın, Şanlıurfa’yı, Kilis’i, Gaziantep’i sulayın ve burada binlerce dönüm binlerce hektar alanlık arazi sizi bekliyor.


“Adıyaman GAP’ta yok sayılmıştır”


GAP kapsamındaki  illerin bir tanesi ise Adıyaman. Adıyaman tabir yerinde ise GAP’(A)’sıdır. Yani Adıyaman GAP kapsamındaki iller ihmal edilmiş, Adıyaman GAP kapsamına alınmasına rağmen tamamen yok sayılmıştır.17 yıllık AK Parti iktidarı döneminde GAP kapsamındaki sulama projeleri tamamlanamamıştır. Pompaj sistemleri yapılamamıştır. Adıyaman’daki tarım arazilerinin yüzde 89’unda halen kuru tarım yapılmakta. Sadece arazilerinin yüzde 19’u sulanabilmektedir. Barajlar, kanalların hiç birine başlanamamıştır ve AK Parti iktidarı Adıyaman’ı unutmuştur. Adıyaman yarım ada şeklinde üç tarafı suyla çevrili. Adıyaman çiftçisi bugün suyun kenarında kuru tarım yapmakta. Harran ovasındaki çiftçi iki ürün kaldırıyor Adıyaman çiftçisi hala klasik sistemde arpa ve buğday üretiyor. Bu gerçekten 2019 yılında Adıyaman’a ve Türkiye’ye yakışmayan bir tablodur. Biz Adıyaman’da da GAP kapsamındaki bütün illerde de artık bu projelerin hayata geçirilmesini beliyoruz, halkın talebi de budur”şeklinde konuştu.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: ‘Adıyaman, GAP’ta, tamamen, yok, sayılmıştır’,
Yorumlar
Haber Yazılımı