Haber Detayı
25 Ağustos 2019 - Pazar 20:49
 
Adıyaman hep üvey evlat!
Özel Haberi
Adıyaman hep üvey evlat!

EKO GAP HABER/(ÖZEL)-Adıyaman çiftçisi, GAP kapsamındaki desteklerden, hükümetin bölgeye yönelik teşviklerinden ve tarımsal sulamada kullanılan indirimli enerji desteğinde ne zaman yararlanacak?


GAP kapsamındaki iller arasında yer alan Adıyaman, GAP kapsamındaki desteklerden ve hükümetin bu bölgeye yönelik teşviklerinden yeterince istifade edemiyor.


Verimli topraklarının önemli bir kısmını GAP projesi kapsamında yapılan Atatürk Barajına feda eden Adıyaman bu fedakârlığının karşılığını alamamıştır. GAP kapsamındaki illere baktığımızda gerek enerji gerekse diğer destekler hep bu illere yapılmış Adıyaman ve Kahta bu destek programlarına dahil edilmemiştir.


Türkiye’de kaçak elektrik kullanımının en yüksek olduğu iller arasında yer alan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illerinde çiftçinin tarımsal sulamada kullandığı elektrik yüzde 75 oranında indirimi kapsamına alınırken, bu illerin tarım arazilerinin suyla buluşmasını sağlayan Atatürk barajını koynunda taşıyan ve tarım arazilerinin yüzde 10'nunda sulu tarım yapılan Adıyaman kapsamın dışı bırakıldı.Haber:Ziya Bozkurt

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Adıyaman, hep, üvey, evlat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı