Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 13:48
 
AKEDAŞ Kavşağı Kahta'nın Tarihi Dokusunu Yansıtacak
Bölge Haberi
AKEDAŞ Kavşağı Kahta'nın Tarihi Dokusunu Yansıtacak

EKO GAP HABER-Adıyaman'ın Kahta Belediyesi,çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarih, kültür ve manevi değerleri ile ön plana çıkan ilçenin Adıyaman ve Diyarbakır ile bağlantısını sağlayan şehrin virtin yüzü konumundaki AKEDAŞ kavşağını kentin tarihi dokusuna yakışır bir konuma kavuşturuyor.


Kahta Belediyesi,Dünyanın 8.Harikası Nemrut Dağı ve birçok tarihi ören yerinin yanı sıra inanç merkezi konumunda Menzil gibi inanç,tarih ve kültür  zenginliklerin yer aldığı  turistik ilçe Kahta'nın Adıyaman ve Diyarbakır ile bağlantısını sağlayan şehrin virtin yüzü konumundaki AKEDAŞ kavşağını kentin tarihi dokusuna yakışır bir konuma kavuşturuyor.

 


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Manur Yavaş'ın desteği ile ilçenin ana arterlerinden otogar kavşağı ile başlayan kavşak düzenleme çalışmaları çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarih, kültür ve manevi değerleri ile ön plana çıkan ilçenin Adıyaman ve Diyarbakır ile bağlantısını sağlayan şehrin virtini konumundaki AKEDAŞ kavşağı ile devam ediyor.


Çalışmaların bitme noktasına geldiği kavşak düzenleme çalışması, hızlı bir şekilde devam ediyor.


Hazırlanan proje ile 6.5 metre yüksekliğinde dekoratif ışıklı süs havuzu ve çevresinde Kral Antiokhus (Theos),Herakles(Ares-Artagnes,Zeus(Oromasdes),Fortuna (Kommagene tanrıçası),Apollo (Mithras) ve Kommagene krallığının gökyüzü hakimiyetini temsilen koruyucu kartal, yeryüzü hakimiyetini temsilen koruyucu aslan'ın figürlerinin yer alacağı yeni kavşak tamamlandığında,kavşak yeni yüzüyle kültürel ve tarihsel olarak önemli bir yere sahip ilçenin konumu ile özdeşleşerek kentin tarihi dokusuna yakışır bir konuma kavuşmuş olacak.


Çalışmalarla ilgili bilgi EKO GAP HABER'E açıklamalarda bulunan Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı,turizm açısından kavşaklarının önemine işaret ederek,her gün binlerce aracın ve  vatandaşın geçiş yaptığı Mutafa Kemal Caddesi EKDAŞ Kavşağı ve orta refüjlerin ilçenin vitrini konumunda olduğunu belirtti.

 


Kahta'nın kültürel ve tarihsel olarak önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Başkan Turanlı,ilçeyi bir kültür ve inanç kenti yapmayı hedeflediklerini belirterek,projelerinde ağırlık olarak kentin kültürel dokusunu, tarihini öne çıkarmaya çalıştıklarını ifade etti.


Başkan Turanlı açıklamasında,“Kahta'mız bir turizm ilçesi.Daha fazla turizm ile ön plana çıkmak istiyoruz. Dumansız fabrika dediğimiz turizm de iddialı olmak istiyorsak, yollarımızın da kavşaklarımızın da çok düzenli ve güzel görünümlü olması gerekiyor.


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın destekleriyle kavşakları ilçemize yakışır bir şekilde düzenliyoruz. Otogar Kavşağı'ndaki düzenleme ile Mustafa Kemal Caddemiz daha farklı bir görünüme kavuştu.Turistik ilçe olan Kahta'mızın adeta vitrin yüzü konumundaki AKEDAŞ Kavşağı’mızda ise düzenleme çalışmalarımız devam ediyor.AKEDAŞ Kavşağı ilçemiz için büyük öneme sahip. Burası tüm yolların buluşma noktası.Çalışma tamamlanadığında çok güzel bir kavşağın ortaya çıktığını göreceğiz.


Önümüzdeki günlerde ise Yavuz Selim Mahallesi Filistin Caddesi ile devlet hastanesi yolunun kesiştiği kavşakta bir çalışma başlatacağız inşallah.İlçemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum,desteklerinden ötürü Sayın Mansur Yavaş’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.


EKO GAP HABER olarak,bu konudaki çaba ve gayretlerinden dolayı Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı ve ekibini tebrik ediyoruz ve benzeri çalışmaların devamını diliyoruz.


Farklı kimliklerin, farklı inançların bir arada olduğu  kentin kültürel dokusunu, tarihini öne çıkaracak bu ve benzeri çalışmaların yapılması,bugüne kadar değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış Kahta'nın hak ettiği ancak bugüne dek yerel yönetimler tarafından malesef gözardı edilmiştir.


Kommagene gibi büyük imparatoluğun tarihi,kültürel bir zenginliklerini sınırları içerisinde yer  aldığı Kahta'nın kent merkezine ilk kez bu devasa tarihin izlerini taşıyan figürlerin kentin girişinde sergileniyor olmasını ilçenin hak ettiği kültür ve inanç kenti kimliğine kavuşturacak,turizm ilçesi olan Kahta'ya önemli bir katmadeğer katacak bir çalışma olarak görüyoruz.

 

 

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: AKEDAŞ, Kavşağı, Kahta'nın, Tarihi, Dokusunu, Yansıtacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı