Haber Detayı
10 Şubat 2020 - Pazartesi 13:55
 
"Aldığınız Her Nefes Sağlık Olsun"
Yaşam Haberi

EKO GAP HABER-9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Yeşilay Adıyaman Şube Başkanı Hakan Özöncel, “Sigara Bırakma Günü’nde Vereceğiniz Bir Kararla Aldığınız Her Nefes Sağlık Olsun”dedi.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya genelinde her yıl 8 milyon insan sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor.

 

Sigaranın hem kişiye hem çevresine verdiği zararlara dikkatleri çeken Yeşilay Adıyaman Şube Başkanı Hakan Özöncel, sigara bağımlıları için 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nün bir dönüm noktası olabileceğini söylüyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü, dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu açıkladı. Sigara kullanımı, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere; bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıklarına, KOAH hastalığı gibi birçok hastalığa da neden olmaktadır. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Yeşilay Adıyaman Şube Başkanı Hakan Özöncel, Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigardan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilenimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık.” dedi.

 

Sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu dile getiren Özöncel Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz” dedi.

 

Sigarayı Bırak Hayatı Bırakma

 

Sigarayı bırakmak isteyenlere özel programların hazırlandığı 'bırakabilirsin.org' sigarayı bırakmada yardım etmeyi amaçlıyor. Web sitesindeki bilgiler ile profesyonel destek, sigara içmeyen biri olma yolunda, hem kısa hem de uzun vadeli ihtiyaçlar karşılayabiliyor.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: "Aldığınız, Her, Nefes, Sağlık, Olsun",
Yorumlar
Haber Yazılımı