Haber Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 15:00
 
Almanyada camilere sığmayan Müslümanlara kilise hizmet verdi
​Almanyada Coronaviruse karşı alınan sosyal mesafe kuralı nedeniyle camilerine sığamayan Müslümanlar, bir kilisede ibadetlerini yaptı.
Gündem Haberi
Almanyada camilere sığmayan Müslümanlara kilise hizmet verdi

Almanyadaki ibadethaneler 9 Mayısta bazı önlemlerin alınması şartıyla açılmıştı. Berlinin Neukölln bölgesindeki Dar Assalam camisinde de sosyal mesafe kuralı nedeniyle cemaatin sadece bir kısmı toplu şekilde ibadetlerini yapabiliyordu.

Bunun üzerine Kreuzberg bölgesindeki Martha Lutheran kilisesi Ramazan ayının son Cuma namazının kiliselerinde kılınmasını teklif etti.

Reutersta yer alan habere göre, kilisede namaz kılanlar arasında yer alan Samer Hamdoun, "Müzik enstrümanlarının ve resimlerin olması tuhaf bir duygu yaratıyor." diye konuştu.

Caminin imamı Muhammed Taha Sabri ise  "Bu salgın bizi toplum olarak birleştirdi. Krizler insanları bir araya getiriyor." dedi.

Kilisenin papazı Monika Matthias, ezandan etkilendiğini belirterek, "İbadete ben de katıldım. Konuşmamı Almanca yaptım. Vaaz sırasında hep evet, evet diyordum, çünkü aynı kaygıları taşıyoruz, sizden öğreneceklerimiz var. İnsanların birbirine karşı bunları hissetmesi güzel." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Almanyada, camilere, sığmayan, Müslümanlara, kilise, hizmet, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı