Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 16:59
 
Antep fıstığı ve baklava fiyatları cep yakıyor
Ekonomi Haberi
Antep fıstığı ve baklava fiyatları cep yakıyor

Antep fıstığı ve baklava fiyatlarının yükselmesinden dolayı vatandaşlar, Antep fıstığı ve baklavanın başkentinde her iki ürünü de alamazken, fıstıkçılar fiyatların yükselmesini rekoltenin düşüklüğüne, baklavacılar ise stokçuluğa bağlıyor.


Gaziantep'in dünyaca ünlü ve kentin en önemli geçim kaynaklarından biri olan Antep fıstığı ile kentin en önemli lezzetlerinden olan, bayram, düğün ve diğer özel günlerde sofralarda eksik olmayan Antep baklavası fiyatları cep yakıyor.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde halk arasında "yeşil altın" olarak nitelendirilen Antep fıstığı fiyatı ile kentin vazgeçilmez lezzetlerinden olan Antep baklavası fiyatlarındaki artıştan dolayı vatandaşlar, her iki ürünü de alamıyor.

 

Kentte kırmızı kabuklu ve çerezlik Antep fıstığı 55-90 TL arasında, baklavada kullanılan boz iç fıstık 130-170 TL arasında satışa sunulurken, baklava fiyatları ise 70 TL ile 130 TL’ye arasında satılıyor.

 

Kentteki fıstıkçılar, baklavada kullanılan iç fıstığı fiyatının yükselmesini rekoltenin düşüklüğünden, arz ve talepten kaynaklandığını öne sürüyor. Baklava üreticileri ise fıstığın “stok” yapılarak yükseltildiği iddialarına tepki gösterirken, baklavacılar da baklava fiyatlarının yüksekliğini Antep fıstığı fiyatının çok yüksek olmasından kaynaklandığını ve kentte yeterince fıstık olmasına rağmen fıstıkçıların “rekolte düşüklüğünü” bahane ettiğini öne sürüyor.

 

Antep fıstığı fiyatlarında geçici bir artışın olduğunu belirten Gaziantep Fıstıkçılar Odası Başkanı Hasan Karaoğlan, “stok” iddialarının gerçeği yansıtmadığını fiyatların artmasının stokçuluğa bağlanmasının yanlış olduğunu söyledi.

 

Antep fıstığının Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli ürünü ve bölge insanın da en önemli geçim kaynağı olduğunu belirten Karaoğlan, “Antep fıstığı dünyada isim yapmış, şehrin ismi ile ‘Antep fıstığı’ diye isimlendirilmiştir. Antep fıstığı bu bölgeye ait olan bir üründür. Antep fıstığında bir yıl ‘var yılı’dır, bir yılda ‘yok yılı’dır. 2018 yılında rekoltemiz çok yüksekti. Fiyatlarda o zaman 80-100 TL civarındaydı. Ama 2019 yılında rekoltemiz çok düşük olduğundan dolayı yani ‘yok yılı’ olduğundan dolayı da fiyatlar biraz yükseldi.” dedi.

 

Kaynak: () - İLKHA Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Antep, fıstığı, ve, baklava, fiyatları, cep, yakıyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı