Haber Detayı
15 Şubat 2020 - Cumartesi 15:58
 
Aydın'dan Büyük Müjde;Asırlık Hayal Gerçekleşiyor
Gündem Haberi
 Aydın'dan Büyük Müjde;Asırlık Hayal Gerçekleşiyor

EKO GAP HABER-Adıyaman'ın Kahta İlçesinde 97 bin 990 dekar zirai arazinin cazibeli olarak sulanmasını sağlayacak Büyükçay Barajı ve HES Projesi yatırım programına alındı.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce yürütülen  Büyükçay Barajı ve HES Projesi tamamladığında, Kahta İlçesinde 97 bin 990 dekar zirai arazinin cazibeli olarak suya kavuşacak,GAP en verimli arazilerini feda eden Kahta ilçesinin sulu tarım hayali ise gerçek olacak.


Kahta İlçesinde 97 bin 990 dekar zirai arazinin cazibeli olarak sulanmasını sağlayacak Büyükçay Barajı ve HES Projesi yatırım programına alındığının müjdesini veren AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Yatırım programına alınan Büyükçay Barajı ve Sulaması ile HES Projesi’nin şimdiden ilimize ve hemşerilerimize hayırlara vesile olmasını temenni ederim.


Adıyaman ve ilçelerinde sulama manasında tek karış toprak kalmayana kadar çalışmalarının önceden olduğu gibi her daim devam edeceğini vurgulayan Aydın,yaptığı açıklamada;


"Adıyaman ve ilçelerimize yatırım noktasında, her alanda olduğu gibi takiplerimiz ve çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Neticeye varan her hususta, Adıyaman'ımız için atılacak olan her bir adımda olanca gayretimizle çalışmaya devam ediyoruz.
İlimizin öncelikleri arasında yer alan ve büyük önem verdiğimiz sulama çalışmaları ve yatırımlarında da hükümetimiz tarafından her geçen gün somut adımlar atılmaya devam edilmektedir. 


Bu bağlamda ilimizin dev projelerinden ve çok büyük oranda araziyi cazibeyle sulayacak olan Büyükçay Baraj ve Sulama ünitelerinin proje yapımları takiplerimiz neticesinde tamamlanmıştı.  Proje, 12 Şubat 2020 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 2020 yılı yatırım programına 815 Milyon TL bedelle alınmış bulunmaktadır. 


Büyükçay Barajı ve HES Projesi ile 97 990 dekar zirai arazinin cazibeli olarak sulanması ve yılda 84 milyon kilowatt-saat enerji üretilmesi hedeflenmektedir.


Bu önemli yatırımla birlikte Adıyaman'ımız ve ilçelerimizde sulama manasında tek karış toprak kalmayana kadar çalışmalarımız önceden olduğu gibi her daim devam edecektir"dedi.


Her manada ilimiz ihtiyaçlarının giderilmesi ve bu yatırımların kazandırılması noktasında bizden desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir PAKDEMİRLİ, milletvekilli arkadaşlarımız, DSİ Genel Müdürümüz ve ekibiyle emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım. Yatırım programına alınan Büyükçay Barajı ve Sulaması ile HES Projesi’nin şimdiden ilimize ve hemşerilerimize hayırlara vesile olmasını temenni ederim.


AK Parti Kahta İlçe Başkanı Bedir Yeni ise, Kahta halkının asırlık hayali olan ilçenin 97 bin 990 dekar zirai arazinin cazibeli olarak sulanmasını sağlayacak Büyükçay Barajı ve HES Projesi yatırım programına alındığının müjdesini veren AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın başta olmak üzere milletvekillerimiz İ.Halil Fırat,Fatih Toprak  Yakup Taş, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN,Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir PAKDEMİRLİ, DSİ Genel Müdürümüz ve emeği geçen herkese şahsım, teşkilatım ve Kahta halkı adına teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Kahtayı sulayacak barajın inşasına 2012’de başladı!


Kahta Çayının bir kolu olan Büyük Çayla ilgili coğrafi bilgilerde veren basın şunları kaleme aldı: “Büyük Çay, Malatya-Pütürge ilçesine bağlı Tepehan beldesinin 4 kilometre güneydoğusunda yer alıyor. Büyük Çay Projesi ile 12 bin 322 hektar alanın sulanması ve 30MW kurulu güç ile yılda 84 GWh enerji üretimi hedefleniyor. Büyük Çay Barajı talvegden 79 metre yüksekliğinde, 4,06 hm³ dolgu hacminde olup; toplam rezervuar hacmi ise 147 bin 69 hm³’tür. Baraj ve HES için planlama ihalesi 16.11.2011 tarihinde yapılmış olup, 21.06.2012 tarihinde sözleşme imzalanarak işe başlanmıştır. Adıyaman-Kâhta için büyük önem arz ettiği iddia edilen Büyük çay Barajı ve HES Projesi ile 123 bin 220 dekar arazinin sulaması amaçlanıyor.

 

58 köy faydalanacak

 

Kahta köylerinden Adalı, Akalın, Aktaş, Beşikli, Cumhuriyet, Çamlıca, Dardağan, Dikenli, Elbeyi, Eskitaş, Geldibuldu, Göçeri, Güdülge, Hasköy, İkizce, Karataş, Oluklu, Tuğlu, Ulupınar, Yenikuşak, Yeşilkaya, Arılı, Belenli, Belören, Boztarla, Büyükbey, Çakıreşme, Çaybaşı, Fıstıklı, Güzelçay, Habibler, Hacıyusuf, İslamköy, Karacaören, Köseler, Narsırtı, Ortanca, Ovacık, Susuz, Şahintepe, Şenköy, Akdoğan, Akkavak, Akkuş, Bostanlı, Bozpınar, Büyükbağ, Çardak, Ekinci, Erikli, Gökçe, Gölgeli, Hasandigin, Narince, Sıraca, Teknecik, Yapraklı ve Narlıdere köylerinin sulanacak.

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: , Aydın'dan, Büyük, Müjde;Asırlık, Hayal, Gerçekleşiyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı