Haber Detayı
17 Ekim 2019 - Perşembe 00:18
 
Başkan Turanlı: Vekillerin Desteğinde Kâhta’da Güzel Şeyler Olacak
Gündem Haberi
Başkan Turanlı: Vekillerin Desteğinde Kâhta’da Güzel Şeyler Olacak

EKO GAP HABER-Adıyaman’ın Kâhta İlçesinin Saadet Partili Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı,” Amacımız kimsenin üzerinden siyaset yapmak değil. Tek amacımız halkımıza ilçemize daha iyi daha güzel hizmetler kazandırmak. Vekillerimizin desteğinde Kâhta’da güzel şeylerin olacağına inanıyorum ”dedi.

 

Geçtiğimiz günlerde ilçesinin taleplerini içeren dosyalarla Ankara’ya giderek Adıyaman milletvekillerine sunan Saadet Partili Kâhta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı, düzenlediği basın toplantısıyla talep dosyanın içeriği ve ziyaretine ilşkin değerlendirmeleri basın mensupları aracılığı ile kamuoyu ile paylaştı.

 

Toplantıdaki konuşmasında, Ankara ziyaretinde vekiller tarafından sıcak bir ilgi ile karşılandığına vurgu yapan Başkan Turanlı, vekillerin desteğinde Kahta'da güzel şeylerin olacağına inandığını ifade etti.

 

 

Vekilleri önemsediğini, desteklerine ihtiyaçlarının olduğunu ifade eden Başkan Turanlı, ziyaretinde kendisine gösterdikleri yakın ve sıcak ilgiden dolayı teşekkür ettiğini söyledi.


Amacının kimseyi karalamak veya kimsenin üzerinden siyaset yapmak olmadığını, tek amaçlarının Kâhta’ya ve Kâhta halkını daha iyi daha güzel hizmetler kazandırmak olduğunu belirten Başkan Turanlı, ziyaretine ve taleplerinin içeriğine ilişkin şu açıklamalarda bulundu;


“Geçtiğimiz günlerde ilçemiz ile hayata geçirmeyi düşündüğümüz proje ve taleplerimizi sunmak üzere Ankara’ya giderek 5 vekilimizi de ziyaret ettik.5 vekilimize de aynı talep ve duygularla gittik. Sayın vekillerimizi bizleri çok sıcak bir ortamda karşıladılar. Özellik Ahmet Bey ile görüşmemizde sağ olsun ilgili yerlerle hemen birkaç görüşme yaptı. Çevre ve Şehircilik ile ilgili talep dosyamızı da Ahmet Bey Sayın Çevre Bakanımızın Adıyaman ziyaretinde de Sayın Bakanımıza vermemizde vesile oldu. Bu arada CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nu da ziyaret etme imkânımız oldu. Aynı şekilde mensubu olduğumum SP Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nu ve seçim döneminde Adıyaman’a gelen iki milletvekilini ve eski AK Parti milletvekillerimizden Mehmet Erdoğan’ı da ziyaret etme fırsatı buldum.


“Tek amacımız Kâhta’ya daha iyi hizmet”


 Bu ziyaretlerimizi Kâhta’mıza daha nasıl iyi hizmet edebiliriz ve bu hizmet ağını nasıl genişletebiliriz düşüncesiyle gerçekleştirdik. Ziyaret dönümüzde bu konuda Sayın Kaymakamımızı da bilgilendirdik. İnanıyorum ki Kâhta’mız için güzel şeyler olacak. Basını önemsediğimi her fırsatta dile getiren biriyim. Basın bizim halkımız arasında köprü görevi görmekte. Basın bizim elimiz ayağımız. Bu amaçla bugün sizlerle bir araya gelip Ankara ziyaretimizi sizlerle ve sizlerin aracılığı ile halkımızla paylaşmak istedim. Götürdüğümüz her şey çözülecek diye bir şey yok. Tek amacımız halkımıza ilçemize daha iyi daha güzel hizmetler kazandırmak. Vekillerimizin desteğinde güzel şeylerin olacağına inanıyorum.”


 “Taahhüt ettiğimiz projeleri hayata geçirmenin gayret ve çabası içerisindeyiz”


Milletvekillerine sunduğu Kâhta ile ilgili proje ve talep dosyaların içeriği hakkında bilgilendirmede bulunan Başkan Turanlı,” Seçim öncesi siz basınımızla ve kamuoyu ile paylaşmış olduğumuz projelerimizin hayata geçirilmesinin gayret ve çabası içerisindeyiz. Gerek projeler bazında ve gerekse belediye hizmetleri bazında işler planladığımız gibi gidiyor. 

 

 

Özellikle seçim sürecindeki beyanatlarımızda da özellikle tahsisinin yapılması durumunda hayata geçireceğimizi ifade ettiğimiz iki projemiz var. Bunlardan bir tanesi altını otopark üstünü meydan olarak planladığımız meydan projemiz, ikincisi ise Kent parkı ve kademe projemiz için ise TMO ‘nun yeri. 


Cumhuriyet mahallemizde bulunan TMO yerinin tahsisi durumunda burada itfaiye ve kademe binaları, açık alanı ise Kent parkı yapacağımızı açıklamıştık. Bu projemiz için ilişkin yer tahsisi talebinde bulunduk. Talebiz kabul edilmesi durumunda bu projemizi de hayata geçireceğiz.


Meydan ve otopark projemiz için 1Nolu Sağlık Ocağı yerinin tahsisi talebinde bulunduk. Tahsisi durumunda burada altı otopark, üstü meydana olacak şekilde çok hızlı bir şekilde ilçemize kazandıracağız. 


Bu her iki yer ile tahsisi talebinde bulunduk. Yer tahsisi yapıldığında bütçesini oluşturacağımıza inanıyorum. Sayın Vekillerimiz bu konuda yardımcı olacaklarına eminim. Çünkü o sıcaklığı gördüm, o yakınlığı gördüm.


Haydaran içme suyu isale hattı belli noktalarda heyelanlı bölgelerden geçtiğinden sık sık patlama vakaları yaşanmakta. Aynı şekilde su alma noktasında yer alan su havuzları aşırı yağışlardan dolayı kum. Çakıl ve balçıkla dolmakta. Bir türlü o kumun önüne geçilememekte. En önemlisi ise tesis, isale hattından gelen aşırı tortulardan dolayı zarar görme olasılığı oldukça yüksek. Bunların telafi edilmesi adına suyun kaynağın altında dereye akan ve köylüden artanın alınması gerekir. Bu hem kimyasal maliyetimizi düşürecek hem de tesisimizin daha sağlık bir şekilde çalışmasını sağlayacak.


Kâhta’nın yarım kalan atık su tesisi projesi GAP idaresi tarafından 1991 tarihinden beri devam eden bir proje. Benim ilk dönemimde girişimlerimiz oldu. GAP İdaresi yüklenici firmayı devre dışı bırakıp Kâhta Belediyesi, İller Bankası ve GAP İdaresinin ortaklığında bir proje geliştirip yarım kalan projeyi hayata geçirmeye çalıştık. Ancak yüklenici firmanın yargıya başvurduğu dava devam ettiği için bunu yapamadık. Bu konu ile ilgili hazırladığımız dosyayı bu ziyaretimde Sayın Vekillerimizin 5’ine de ilettim. 


Kâhta girişi ve Diyarbakır yolu projesi Karayollarına ait bir ağ. Diyarbakır yolundaki yan yolların yapılması için hazırladığımız dosya ile ilgili Ahmet Bey Karayolları Bölge Müdürünü arayarak durumu kendisine aktardı. Bölgemiz bu senenin programına alınıp önümüzdeki sene yapımına başlanacağını ifade etti.


Bunun dışında Karayolları Genel Müdürlüğümüzden Kâhta girişine üzeri üst geçit olacak şekilde bir cendere Cendere Köprüsü, TEDAŞ Kavşağında ise bir saat kulesi yapılması, Kâhta Küçük Sanayi Kavşağı Kâhta ilçe girişi arasının ışıklandırılması talebimizi ilettik.

 


Sahil Yolu ile ilgili kamulaştırmadan dolayı sıkıntı var. Önceki yönetim kısmen kamulaştırma yapmış, ancak kamulaştırma yapılması gereken parseller var. Bu konuda belediye olarak ortağı olduğumuz bu projeden çekilerek projeyi İlçe Özel İdareye devrettik. Bu konuyu Kaymakamımızla yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda projede değişiklik yaparak Kâhta’dan baraja kadar mesafenin de aydınlatılması şeklindeki talebimizi Ahmet Beye ilettik. Aynı şekilde. Bu projenin başlamasıyla birlikte belediye olarak bizlere ne düşüyor ise biz bu projenin destekçisiyiz.


Belediye Birliği ve Çevre Şehircilikten araç ekipman desteği istemiştik. Eğer uygun görülmesi durumunda araç ekipman talebimizin karşılanacağına inanıyorum.


Birde bizim Cumhuriyet Mahallesi-Adıyaman yolu bağlantılı, Menderes Mahallesinden başlayıp Girne Mahallesi Diyarbakır yolu bağlantılı çevre yolları projemiz. Bunlar ilgili çalışmalar devam ediyor. Cumhuriyet Mahallesi-Adıyaman yolu bağlantılı çevre yolunun yapımı ivedilik isteyen bir yol hemen başlayacağız. 


Bugün için yapımı devam eden 3 tane park projemiz var. Biri Yavuz Selim Mahallemizde, bir diğeri eski TOKİ Konutlarının arka kısmında, bir diğeri ise üç etap şeklinde hayata geçireceğimiz Menderes Mahallemizdeki kanal boyu projesi.


İlçemiz için 3 adet sabit semt pazarı projemiz var. İlkini Yavuz Selim Mahallemizde hayata geçireceğiz. Halkımız ve esnafımızca kabul görmesi durumunda bu sayıyı artıracağız. Semt Pazarlarımız aynı zamanda, kısmen semt sahası ve kısmen otopark olarak ta kullanılabilecek. 


“Haydaran Suyu ve Atık Su Tesisi sorunumuzu Bakan’a sunduk”


Malumunuz kısa süre önce Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum Adıyaman’a geldi. Sayın Bakan’ın hem karşılama hem de Adıyaman programlarına bende iştirak ettim. Haydaran İçme Suyuna ilişkin talep dosyamızı hem de Atık Su Arıtma tesisi ile ilgili projeyi Sayın Bakan’a sunmak üzere Ahmet Beye verdim. Ahmet Bey’in desteği ile dosyayı Sayın Bakana sunduk. Ahmet Bey hem Haydaran suyu İsale hattında yaşanan heyelan ve su alma noktasının değiştirilmesi sorununu da Sayın Bakana sözlü olarak anlattı. Ben toplantıda yoktum arkadaşlar Ahmet Beyin Kâhta Sahil Yolu projesini de Sayın Bakana aktardığını öğrendim. Buradan sizlerin huzurunda Ahmet Beye ve diğer vekillerimize teşekkür ediyorum.


“Vekillerimizi önemsiyorum”


Tabi bunların gerçekleşmesiyle Kâhta’nın sorunları bitiyor mu? Hayır bitmeyecek. Ama bu bir başlagınçtır. Bu başlangıçla birlikte çok güzel şeylerin olabileceğine de inanıyorum. Vekillerimizin desteğinde güzel şeylerin olacağına inanıyorum. Amaç kimseyi karalamak veya kimsenin üzerinden siyaset yapmak değil. Her zaman söylüyorum bugün sizlerin huzurunda bir kez daha ifade ediyorum; gelmiş geçmiş bütün belediye başkanlarımız teşekkür ediyorum. Belediye başkanlarımızı halkımız seçmiştir. Halkın seçtiği kimseler saygındırlar. Halkımız bizden hizmet bekliyor. Geçmişi karalayarak siyaset yapma gibi bir düşüncemiz asla söz konusu değil. Geçmişten ders çıkararak yolumuza devam etmeye çalışacağız. Vekillerimizi önemsiyorum. Vekillerimizin desteğine özellikle ihtiyacımızın olduğunu ifade etmek istiyorum. Gösterdikleri sıcak ilgiden dolayı tüm vekillerimize teşekkür ediyorum. Göstermiş olduğu ilgi ve alakadan dolayı CHP lideri Sayın Kılaçdaroğlu’na ve Genel Başkanımız Sayın Temel Karamollaoğlu’na ayriyeten teşekkür ediyorum.”


Toplantı sonunda Kâhta’da devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Turanlı, gelir gelmez yapımına başladıkları Hayvan Barınağı projesini hayata geçirdiklerini, üç park projesinin yapımına başladıklarını, ilçe merkezide hasar gören yol ve kaldırımlarının onarımlarını gerçekleştirdiklerini,2020 yılı başlarından itibaren aciliyet arz eden ana arter üzerindeki yollardan başlayarak yolları yenileyeceklerini söyledi.

 

Toplantı, Başkan Turanlı’nın basın mensuplarının ilçenin otopark sorunu, kaldırım işgali sorunu şehir içi dolmuşlarının durak harici yolcu indirme bindirmelerinden kaynaklı sorularını cevaplamasıyla son buldu.HABER:Ziya BOZKURT

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Başkan, Turanlı:, Vekillerin, Desteğinde, Kâhta’da, Güzel, Şeyler, Olacak, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı