Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 23:50
 
Başkan Yeni: Meclis Üyelerimizin Kararının Arkasındayız
Gündem Haberi
 Başkan Yeni: Meclis Üyelerimizin Kararının Arkasındayız

EKO GAP HABER-Adıyaman'ın Kahta İlçesi AK Parti İlçe Başkanı Bedir Yeni,"Meclis üyelerimizin kararının arkasındayız.AK Parti demek millet demek,AK Parti demek hizmet demek "dedi.


Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı'nın AK Parti Belediye Meclis Üyelerinin oyları ile kaldırılan Kamu yararı kararının kaldırılması kararına ilişkin Ankara ADVAK Vakfı Genel Kurulunda yapmış olduğu açıklamalarına ve odatv.com haber sitesinde "AKP reddedince traktöre bindi" başlığı ile yayınlanan haberine yanıtı gecikmedi.


Basında ve sosyal medya'da yer alan haberlere ilişkin EKO GAP HABER'e açılmalarda bulunan Başkan Yeni,"Encümenlerimiz belediyeden alacaklı oldukları halde alacaklarını alamayan vatandaşların,işine son verildiği halde tazminatları verilmediği mağdur olan işçi kardeşlerimizin haklarını almaları için AK Parti İlçe Teşkilatı olarak encümenlerimizin almış olduğu kararın arakasındayız "dedi.


Başkan Turanlı'ının iddialarının asılsız olduğunu,odatv.com haber sitesinin ise kendi haberini kendisi çürüttüğünü açıklayan Başkan Yeni,yaptığı açıklamada;


"Kahta Belediye başkanımız sayın İbrahim Yusuf Turanlı,geçenlerde basın toplantısı düzenleyerek AK Parti meclis üyelerinin kamu yararı kararını kaldırarak hizmetlerde önünü kesmeye ve hizmet yapamayacak duruma getirmeye çalıştıklarını iddia ederek "Kahta halkını cezalandıracağınıza beni görevden alın" demişti.


Ertesi gün traktöre binip makam "aracımı kullanmayacağım" diyerek basına açıklamalarda bulundu.


Dün ise Ankara'da Adıyaman İl ve İlçeleri Eğitim Vakfı (ADVAK)'ın 10. Olağan Genel Kurulundaki konuşmasında, AK Partili meclis üyelerinin oyları ile kamu yararı kararının kaldırılmasıyla Kahta belediyesinin tüm gayri menkullerinin icra yolu ile satılmasının önü açıldığını bu kararla Kahta halkının cezalandırılmak istendiğini, cezalandırılacak biri varsa kişinin kendisi olduğunu ve kendisinin cezalandırılmasını istediğini ifade etmiştir.


"odatv.com haber sitesi kendi haberini kendisi çürüttü"


Ayrıca bugün odatv.com haber sitesinde "AKP reddedince traktöre bindi" başlığı ile yayınlamış olduğu haberde,başkanın açıklamasına yer vererek "Kararın reddiyle beraber; sokak temizliğinde kullanılan araçlar, yol ve su gibi ihtiyaçları için kullanılan paralar için de haczedilme riski doğmuş oldu "şeklinde açıklamada bulunduktan sonra "Danıştay kararına göre, “kamu yararı” amacıyla harcanan paralar ve kullanılan araçlar haczedilemez" şeklinde adeta kendi haberini çürütmüştür.


"İlgili kanun maddesi ve Yargıtay dairesinin emsal kararı ortadadır"


Sayın başkan hizmetlerde önümüz kesilmeye çalışılıyor,Kahta halkı cezalandırılıyor" şeklinde açıklamasında sona yapmış olduğumuz açıklamada iddiaların doğru olmadığını ifade ederek bununla ilgili 5393 Sayılı Kanun'un 15. maddesinde; "Belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri şartlı bağışlar ve kamu hizmetinde fiilen kullanılan malları ile belediye tarafından tahsil edilen vergi, resim ve harç gelirleri haczedilemez" hükmüne yer verilmiştir. Öte yandan, yine bu maddeye göre haczedilmezlik şikayetinin kabul edilebilmesi için mahcuzların kamu hizmetinde "fiilen" kullanılması gerekli olup, kamuya tahsis kararı alınmasının sonuca etkisi bulunmamaktadır.[1]" hükmünün yer aldığı  kanun maddesini ve Yargıtay 8.dairesinin E.2016/17324 k.2017/3190  T.9.3.2017 kararını buradan bir kez daha paylaşıyoruz.


"Sayın başkan ucuz siyaset yapıyor"


Sayın başkan bilmesine rağmen maalesef bilinç bir şekilde bu durumu siyasi malzeme olarak kullanmakta. Alacakların tahsilinin nasıl ve ne şekilde yapılacağını ve bir Belediye başkanının hangi şartlarda ne şekilde görevden alınacağı ilgili kanun maddelerinde belirtilmiştir.Sayın başkan kusura bakmasın.Sayın başkanın yaptığı bana göre ucuz siyasettir, tribüne oynamaktır,duygu sömürücülüğüdür.


"Kamu yararı kararı adeta kalkan olarak kullanılmıştır"


Bugüne kadar tüm belediye başkanları kamu yararı kararını kalkan olarak kullanmıştır. Kararın kaldırılmasından sonra sayın başkan fırtınalar kopartarak kararın kaldırılmasıyla hizmetlerde önünün tıkanılmak istendiği,Kahta halkının cezalandırılmaya çalışıldığı şeklinde aslı astarı olmayan iddialarla halkımızın kafasını bulandırarak bizler karşı siyaset yapıyormuşuz gibi göstermeye çalışmaya çalışmıştır.


Sayın başkana, göreve geldiği 2019 yılı ilk meclis toplantısında encümenlerimizin oyları ile kamu yararı kararı aldığını hatırlatırız.Ancak daha sonraki süreçte,meclis üyelerimiz daha önceki yıllardaki belediye başkanlarının yaptığı gibi sayın başkanında belediyeden alacaklı olan vatandaşların alacaklarını ve işine son verilen işçilerin tazminatlarını ödememek için kamu yararı kararını kalkan olarak kullandığını görmüş, kamu yararı kararının tekrar alınması için 2020 yılın ilk meclis toplantısında ikinci kez meclise getirildiğinde meclis üyelerimiz  belediyeden alacaklı olan vatandaşların ve işçilerin tazminatlarını almalarının ödenmesi ve daha fazla mağdur edilememeleri için kamu yararı kararının kaldırılması yönünde oy kullanmıştır.


"Bir tane somut proje gösterebilir misiniz?"

 

Oysaki kamu yararı kararının kaldırılması kararı yaklaşık 10 gün önce alındı.Ondan önce vardı.Sayın başkan 10 ayı 10 güne sığdırmaya çalışıyor.Bu 10 ay içersinde sayın başkanın seçim öncesi bastırdığı kitapçıkta taahhüt ettiği projelerden hayvan barınağının dışında hayata geçirdiği bir projesi var mı? Bizlerde halkımız da merak ediyoruz!Milletvekillerine proje götürdüm diyor! Doğrudur gittiniz ve gittiğinizde de sayın vekillerin sizi nasıl iyi karşıladıklarını yere göğe sığdırmayacak şekilde anlattınız.Ne oldu da bugün tersini yapıyorsunuz? Sayın başkan soruyorum;hangi somut proje ile sayın vekillere gittiniz? Bir tane somut proje gösterebilir misiniz?


Kahta'nın prestij projesinden kendi iradenizle çekildiniz.Kahta için büyük önem arz eden böylesi önemli bir projenin ortaklığından çekilirken kamu yararı kararı mı kaldırılmıştı ki çekildiniz?


Kahta'nın cadde ve sokakları çukurdan geçilmiyor.10 aydır görevde olan sayın başkan ne yapmıştır? Somut hangi projeleri meclis gündemine getirmiş ki meclis üyelerimiz destek vermemiş veya karşı çıkmıştır?


Aksine kendisi meclis üyelerimizin Kahta'nın ve Kahta halkının yararına getirmiş oldukları öneri ve talepleri meclis gündemine getirmemiştir ve bu konuda mecliste birçok kez tartışmamalar yaşanmıştır.


Sayın başkan 4 trilyon eski döneme ait borç ödedim diyor!Sayın başkana soruyorum;ödemeyi kime ya da kimlere ne kadar ödeme yapılmıştır?


Sayın başkan her seferinde halkımızın teveccühü ile seçildim diyerek halkın iradesine saygı duyulması gerektiğini söylüyor! Adama sormazlar mı bu belediye meclis üyelerini kim seçti" diye"? diye .Halkın oyları ile seçilen meclis üyelerine siz ne zaman saygı duyacaksınız sayın başkan.


"Meclis üyelerimizin kararının arkasındayız"


Buradan sayın başkana bir çağrıda bulunuyorum;kamu yararı kaldırılmasına yönelik meclis üyelerimizin kararına ilişkin düşüncelerini ifade ettim.Kamu yararı kararı kaldırılmasıyla hizmetlerin önünün kesildiğini,Kahta halkının cezalandırılmaya çalışıldığını iddia ediyorsunuz.Aslında biz sizi çok iyi anladık.Çok iyi biliyoruz ki seçim öncesi ve sürecinde verilmeyecek söz, olmayacak taahhütlerde bulundunuz.Şimdi de bu taahhütleri yerine getirememenin sıkıntısı içerisindesiniz.Bizler de halkımızın kahir ekseriyeti bu iddialarınızın hiç bir doğru olmadığını çok iyi biliyoruz.Halkımızda çok iyi biliyor.Biz ilçemizin,halkımızın zarar göreceği hiç bir eylemin içerisinde olmadık, olmayız, ve ilçemize,halkımıza zarar getirecek hiçbir eyleme de müsaade etmeyiz.Meclis üyelerimizin kararının arkasındayız. AK Parti demek millet demek,AK Parti demek hizmet demek." şeklinde konuştu.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: , Başkan, Yeni:, Meclis, Üyelerimizin, Kararının, Arkasındayız,
Yorumlar
Haber Yazılımı