Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 21:58
 
Başkan Yeni;Turanlı,Karar Üzerinden Partimizi Vuruyor!
Özel Haberi
Başkan Yeni;Turanlı,Karar Üzerinden Partimizi Vuruyor!

EKO GAP HABER-Adıyaman'ın Kahta İlçesi AK Parti İlçe Başkanı Bedir Yeni, "Kamu Yararı Kararının kaldırılması üzerinden kendisine mağduriyet rolü biçen Sayın belediye başkanımız İbrahim Yusuf Turanlı, partimize muhalif basın kuruluşları,dernek, muhalefet vekilleri,belediye başkanları üzerinden vurmaya devam ediyor "dedi.


AK Parti Kahta İlçe Başkanı Bedir Yeni, geçtiğimiz aylarda Kahta belediyesinde kamu yararı kararının AK Partili meclis üyelerinin oyları ile kaldırılmasının ardından aylardır gündemi meşgul eden kamu yararı kararı hakkında EKO GAP HABER'e konuştu.


Başkan Turanlı'nın seçim öncesi verdiği söz ve taahhütleri yerine getiremediği için Kamu Yararı Kararının kaldırılması üzerinden kendisine mağduriyet rolü biçtiğini,kamu yararı kararının hangi hallerde alınacağını bildiği halde bilerek bu karar üzerinden siyasi rant devşirmeye çalıştığını iddia etti.


 Başkan Turanlı'nın avukatlardan oluşacak hakem kurulu kurulması taleplerine yanaşmadığını,arabuluculuk yapmak ,isteyen mahalle muhtarlarını da ciddiye almadığını söyleyen Başkan Yeni,"hodri meydan" diyerek konuyu tartışmak üzere belediye başkanı Turanlı'yı istediği televizyon kanalında açık oturum'a davet etti.


Göreve geldiği 11  aydır  ilçede doğru dürüst hizmet yapmayan Başkan Turanlı'nın bu başarısızlığını kamu yararı kararının kaldırılmasına bağlamaya çalıştığını söyleyen Başkan Yeni,EKO GAP HABER Sahibi Ziya Bozkurt'a şu açıklamalarda bulundu;

 


"Kamu yararının kaldırılması kararı ile ilgili bugüne kadar defalarca kanun maddesi ve emsal kararlar göstererek açıklamalar yapmamıza rağmen Sayın Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı Kamu yararı kararı üzerinden mağduriyete oynamaya devam ediyor.


"Başkan Kararı Bahane Ediyor"


Aslında Sayın Başkan bile kendi söylediklerine kendisi inanmıyor.Sayın Başkan seçim öncesi "ÇARE" var diyerek bol keseden attı.İnsanlara söz ve vaatlerde bulundu,hayata geçiremeyeceği projeler taahhüt etti.Bu taahhütlerini yerine getiremeyince de bugün konusu belli olmadığı için meclis üyelerimizin oyları ile alınmış ve tekrardan meclis üyelerimizin oyları ile kaldırılmış olan kamu yararı kararını bahane etmeye başladı. 


"Kamu Yararı Kararının konusunun belli olması lazım"


Oysa ki kamu yararı kararı,bugüne kadar onlarca kez kamuoyuna açıkladığımız, ancak sayın başkanın görmezlikten ve duymazlıktan gelerek iddia ettiği gibi değildir.Belediyelerin kamu yararı kararının alabilmesi için 5393 sayılı kanunun 15.maddesine göre ya kamulaştırma işlemi olacak veyahut kamuya tahsisi edilmiş taşınır ve taşınmazların icra tehdidinden korumak amacı ile kamu yararı kararı alınır.Dolayısıyla belediyenin tüm taşınır ve taşınmazları için kamu yarar kararının alınması mümkün değildir.Dolayısıyla kaldırılan kamu yararı kararı belediyenin kamuya tahsisli taşınır ve taşınmazlarını etkilememektedir.Alınan kamu yararı kararının onay mercii illerde Vali ilçelerde kaymakamlıklardır.Aksi halde bir hüküm ifade etmez.Kanun hükmünü defalarca açıklamamıza rağmen sayın Başkan bu açıklamaları görmezlikten ve duymazlıktan gelerek bunun üzerinden siyaset yapmayı sürdürdü ve sürdürmeye devam ediyor.


"Muhtarlar arabulucu oldu,başkan dikkate almadı"


Geçtiğimiz günlerde bir gurup mahalle muhtarımız ziyaretime geldi.Bana kamu yararı kararı tartışmalarının vatandaşlar arasında rahatsızlığa neden olduğunu ve kendilerinin de bu tartışmalardan rahatsızlık duyduklarını,bu tartışmalara son verilmesi için  Belediye Başkanı Yusuf Turanlı ile görüşüp dinlediklerini, AK Parti ilçe başkanı olarak bu konu ile ilgili beni de  dinlemek istediklerini ifade ettiler.Bende kendilerine, kamu yararı kararının "elimde bulunsun" diyerek alınamayacağını kamu yararı kararının alınması için belediyemizin hayata geçireceği bir yatırım ve bir proje için meclisten kamu yararı kararını aldırması gerektiğini ve ayrıca kamu yararı kararının kaldırılmış olmasının sayın başkanın iddia ettiği gibi yapılacak belediyenin rutin hizmetlerine bir engelinin bulunmadığını ifade ettim.


"Bir yanlış varsa yanlıştan dönmesini biliriz"


Ayrıca kendilerine eğer ki belediyemiz böyle bir proje için kamu yararı kararı alma talebi olmuş,encümenlerimiz karşı çıkmış ise bu yanlıştan döner ve gerekeni yaparız.Böyle bir durum söz konusu ise Sayın Başkan kamu yararı kararı aldıracağı proje ve yatırım dosyasını Şubat ayı meclis toplantısına getirsin AK Parti olarak bizlerde gerekeni yapalım dedim.


Muhtarlarımız benim konuşmalarımı ve teklifimi sayın belediye başkanına ilettiklerini biliyorum.Sayın Başkan samimi ise niye bana dönüş yapmadı ve kamu yararı kararı aldıracağı dosyayı Şubat ayı meclis toplantısına neden getirmedi?


"Avukatlardan hakem kurulu oluşturalım teklifimize başkan sıcak bakmadı"


Ayrıca Şubat ayı meclis toplantısında Grup Başkan Vekilimiz Sırrı Öztürk,kamu yararı kararı tartışmalarına son verilmesi için avukatlardan oluşacak hakem kurulunun kurulmasını,kuruldan çıkacak karara kendilerinin saygı göstereceğini ifade etti.Ancak başından beri samimi davranmayan,aslı astarı olmayan iddialar üzerinden kendisine siyasi bir rant sağlamaya çalışan sayın belediye başkanımız bu teklifi de görmezlikten ve duymazlıktan gelerek "fen işlerine tahsis ettim" dediği ve bugün etmediği anlaşılan makam aracının icra yolu ile bağlanması üzerinden siyasi şovlarını sürdürmeye devam etti.


"Sayın Başkan partimizi muhalefet üzerinde vurmaya devam ediyor"


Kamu Yararı Kararının kaldırılması üzerinden kendisine mağduriyet rolü biçen Sayın belediye başkanımız, partimizi muhalif basın kuruluşları,dernek, muhalefet vekilleri,belediye başkanları üzerinden vurmaya devam ediyor.CHP Milletvekili aracını tahsis ediyor,CHP Ankara Belediye başkanından destek istiyor.Bir önceki belediye başkanımız AK Partiliydi.Kendisine rutin ödeneklerin dışında bir destek gelmedi.Yapılan hizmetleri iller bankasından ve kendi öz kaynakları ile yaptı.Sayın Başkan neden başka limanlara sığınma ihtiyacı duyuyor.Bu Kahta halkına ve kendi seçmenine hakaret değil mi? Hepimiz biliyoruz ki muhalifler AK Partili meclis üyelerinin almış olduğu kararın doğru bir karar olduğunu söylemeyeceklerdir.Sayın Başkan samimi ise,dürüst ise birlikte kamu yararı kararının hangi şartlarda alındığını farklı il ve ilçelerin belediye belediyelere soralım.

 

 

"Suvarlı Belediye Başkanımızın makam aracı da aynı şekilde bağlandı"


Encümen çoğunlu kendisinden olan, AK Partili Suvarlı Beldesi Belediye Başkanımız Gülfer Ağır'ın makam aracına 20 gün önce icra konuldu.AK Partili ve encümenlerin çoğu kendisinde olmasına rağmen Sayın Başkanımız Yusuf Başkan gibi ortaya çıkarak kamu yararı kararı demedi.Çünkü kamu yararı kararı aracın icraya engel değildir.Sayın Başkan bu işe el atmışken Bizim AK Partili Belediye Başkanımızın icra tarafından el konulan aracı içinde girişimde bulunursa ve Suvarlı Belediye Başkanımızın da bu mağduriyetini Genel Başkanları Temel Karamollaoğlu ve Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a iletirse seviniriz.


"11 ayda hayvan barınağının dışında ne yapmış"


31 Mart seçiminin üzerinden neredeyse bir yıl geçti.Sayın başkan 11 ayda hayvan barınağının dışında ne yapmış? Kahta'nın caddelerinin,sokaklarının durumu ortada.Halkımız görüyor.Sayın Başkan'a soruyorum;iller bankasından belediyemize para mı gelmiyor ki hizmet yapamıyorsun? Hizmet yapmak istedin de birileri mi engel oldu? Her ay iller bankasında gelen yaklaşık 5 trilyon ve gelirlerinizden elde edilen paraları hangi hizmetlere harcadınız?


"Verdiği sözleri yerine getirmeyince kararın arakasına sığınıyor"


İcralar,benimde meclis üyesi olduğum 2009-2014 yılları arasındaki belediye başkanı döneminizde de vardı.O gün makam aracımızda 5 icra dosyası vardı ve bağlama kararı vardı.Şimdi kamu yararı kararı kaldırıldı diyerek yapamadığın,sözünü verdiğin ancak yerine getirmediğin,vaat ve taahhütleri buna bağlıyorsun.Eski çarşıya gidiyorsun esnafa kapalı çarşıyı kuyumcu çarşı yapacaktım kamu yararı kararının kaldırılmasıyla yapamıyorum diyorsun.Vatandaş çöp konteyneri istiyor kamu yararı kararından dolayı veremiyoruz diyorsun.Sayın başkan dürüst iseniz bu iddialarınızı ispatlayın.


"Sahil Yolu Projesi Kamu Yararı Kararı İçin Örnektir"


Sahil Yolu Projesi bu kamu yararı kararı için bir örnektir.Kamu yararı kararının hangi hallerde alınacağının somut bir örneğidir.Sayın Başkan,bir önceki dönem yönetimi döneminde alınan ve Kahta'mız için çok önemli olan Sahil Yolu Projesi yatırımı için alınan kamulaştırma kararını sen kaldırttın.


"Hodri meydan,istediği televizyon kanalında tartışalım"


Sayın başkana bir kez daha buradan seslenerek;aslı astarı olmayan ve gün geçtikçe siyaseti daha da çirkinleştiren iddialara son vermesini istiyoruz.Söylediklerimizi duymazlıktan,tekliflerimizi görmezlikten gelen sayın başkana bir kez daha hodri meydan diyoruz. Meclis Grup Başkanvekilimiz Sırrı Öztürk'ün de çağrısını bende burada yeniliyorum;Sayın Başkan buyurun hangi televizyon kanalında diyorsanız önemli değil oturalım,bu konuyu konun uzmanlarının da hazır bulunacağı bir programda konuşalım.Var mısınız?"şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Başkan, Yeni;Turanlı,Karar, Üzerinden, Partimizi, Vuruyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı