Haber Detayı
28 Haziran 2020 - Pazar 14:54
 
Boğulma Vakalarına Karşı Önlemler Ne kadar Yeterli?
- Haberi
Boğulma Vakalarına Karşı Önlemler Ne kadar Yeterli?

EKO GAP HABER(ÖZEL)-Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Adıyaman merkez ve ilçelerinde de suda boğulma olaylarındaki artış akıllara, yeterli önlem mi alınmıyor? Sorusunu getiriyor!

 

En son Çelikhan ilçesinde 2 gencin, dün ve birkaç gün öncesinde ise Kâhta ilçesinde Atatürk Baraj Gölü’nde 3 gencin, toplamda ise 5 gencin boğulduğu 3 boğulma vakasının ardından yeterli önlem mi alınmıyor? Sorusunu akıllara getirdi.


EKO GAP HABER olarak bu konuda görüşlerine başvurduğumuz uzman kaynaklar, yaşanan boğulma vakalarında bireylerin sorumsuzluğu ve yüzme bilmemesinin yanı sıra bölge insanının yazın serinleme ihtiyacını karşılayacak yüzme  havuzu gibi alternatiflerin olmaması ve en önemlisi ise baraj ve göletleri inşa ederken insanların can ve mal emniyetini sağlamak zorunda olan DSİ’nin yeterli önlem almadığı yönünde görüş belirttiler.


Görüşlerine başvurduğumuz uzman kaynaklar;  Baraj ve göletler, dünyanın her tarafından girilmesi tehlikeli ve yasak olduğu halde insanlar yaz aylarında serinlemek için tercih ettiği yerler. Buna rağmen her yıl ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de her yıl onlarca kişi yazın serinlemek için girdikleri baraj ve göletlerde boğuluyor. En son Çelikhan ve Kâhta’da artarda 3 boğulma vakası yaşanması yeterli önlem mi alınmıyor? Sorunu akıllara getiriyor!


Adıyaman ve ilçelerinde birkaç noktaya uyarı tabelaların dışında alınmış bir önlem olmadığını düşünüyoruz. Dalgıçlar sadece suda kaybolan kişileri çıkartıyor. DSİ’nin belirli bölgelere uyarıcı levhaların yanı sıra bazı noktalara mutlaka tel çekmesi lazım. Yaz aylarında dalgıçlardan oluşacak kurtarma ekiplerinin mutlaka kıyıya yakın çevrelerde devriye görevi yapması lazım. Teknolojinin zirvede olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Boğulma vakaları ve kaçak balık avcılığına karşı droneli denetim yapılabilir. Yine aynı şekilde DSİ, gerekirse boğulmaların yaşandığı bölgelere hafta sonları insanların yoğun olduğu günlerde güvenlik görevlisi koyarak önlem alabilir ”şeklinde görüşleri ifade etti. 


EKO GAP HABER olarak yetkililere çağrıda bulunarak; her yıl onlarca boğulma vakasının yaşandığı Atatürk barajında ve diğer göletlerde Uzman kaynakların açıklamalarının dikkate alınarak, daha fazla acılar yaşanmadan gereken önlemlerin biran önce alınmasını istiyoruz. 

 

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Boğulma, Vakalarına, Karşı, Önlemler, Ne, kadar, Yeterli?,
Yorumlar
Haber Yazılımı