Haber Detayı
07 Eylül 2019 - Cumartesi 20:41
 
ÇED Çatırdadı! Kâhta FED Bir Kez Daha Haklı Çıktı
Özel Haberi
 ÇED Çatırdadı! Kâhta FED Bir Kez Daha Haklı Çıktı

EKO GAP HABER-Adıyaman Valiliğinin Kâhta Çayı üzerinde yapımına başlanan HES projesine ilişkin “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” (ÇED) kararının hukuka aykırı olduğu HES firmasının HES’in kurulduğu alan bulunan tripleks mağaraların altına açılan dev tünel ile ortaya çıktı.

 

Sincik Gündem Gazetesi sahibi Ahmet Erkut, sosyal medya hesabında “Tripleks Mağaraların Altına DEV Tünel Açılmış” başlığı ile yapmış olduğu paylaşımda, Adıyaman İl Turizm Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğünün tünel açıldıktan sonra söz konusu mağaraların yeni keşfedildi şeklinde duyurduğunu iddia etti.

 

Söz konusu mağaraların varlığının yıllardan beri bilindiğini, HES yapımına karşı çıkan çevre köy sakinlerinin ve merkezi İstanbul’da bulunan Kâhta Federasyonu Başkanı Av.Ali Yücel’in söz konusu mağaraların varlığını onlarca kez dile getirdiğini, HES için ÇED raporu alınmadığını, bölgenin sit alanı olduğunu, yüzlerce tarihi mağaranın bulunduğunu belirterek HES yapımının iptali davasına delil olarak sunduğunu belirtti.

 

Gazeteci Erkut, paylaşımda şunları ifade etti;

 

“Geçtiğimiz ay turizmi il müdürlüğü ile müze müdürlüğü yetkililerinin yeni keşfedildi diye basını servis ettiği, aslında binlerce yıldır orada olan tripleks mağaraların altına HES firması dev tünel açmış.

 

Kahta Çayı üzerinde yapımı devam eden HES barajının kurulduğu alanda bulunan bu tripleks mağaralar aslında daha önce de biliniyordu. Ancak yetkililer bu markaları tanıtmak için o bölgedeki HES barajının bitmesini beklemişler.

 


Bu barajın yapımına şiddetle karşı çıkan Kâhta fed ve çevre köyler oranın sit alanı olduğunu defalarca dile getirmiş ve bunu mahkemeye taşımışlardı. Mahkeme sonuçlanmadan ilgili firma çalışmalarını başlatıp o mağaraların altına dev tünel açmış.

 

Adıyaman turizmini tanıtmakla görevli turizm il müdürlüğü ile müze müdürlüğü ise bütün bunlar yaşanırken başını kuma gömüp tünelin bitmesini beklemişler.

 

Tünel bittikten sonra yerel ve ulusal basın temsilcilerini alıp o mağaraların tanıtımını yapmak için bölgeye götürmüşlerdi. Şimdi adama sormazlar mı; Kâhta fed başkanı burası sit alanı derken siz neredeydiniz? Neden gidip o bölgede araştırma yapmadınız? Tünel bittikten sonra ne diye gittiniz. Madem bugüne kadar görmediniz O mağaraları bundan sonra da görmeseydiniz olmaz mıydı?”diye sordu.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: , ÇED, Çatırdadı!, Kâhta, FED, Bir, Kez, Daha, Haklı, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı