Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 15:34
 
CHP İl Başkanı Binzet,Kahta'daki Korona Virüs İddialarını Sordu
Gündem Haberi
CHP İl Başkanı Binzet,Kahta'daki Korona Virüs İddialarını Sordu

EKO GAP HABER-Korona virüsüyle alakalı Adıyaman ve ilçelerinde alınan önlemler hakkında açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet,yetkililere Sosyal medya da Kâhta ilçesinde yaşandığı iddia edilen Covit-19 vakalarının doğruluk payının olup olmadığını sordu.

 

Türk halkının sağlığı için kurulmuş olan Türk Kızılayının salgın süresince halk sağlığı için nasıl bir sorumluluk üstelendiğini soran Başkan Binzet,yapmış olduğu açıklamada;


"İçinde bulunduğumuz kritik dönemde, Adıyaman Sağlık Müdürlüğü ve Valilik tarafından halkı bilgilendirmek ve önlem alınmasını sağlamak adına gördüğümüz eksikleri muhataplarına sormak ve bu konularda kamu adın bilgilenmek istiyoruz.


Adıyaman merkez ve ilçelerinde alınan önlemler nelerdir? Sosyal medya da Kâhta ilçemizdeki Covit-19 vakalarının doğruluk payı nedir? Halkın önlem alması açısından önemli ve tedbirlerin fazlalaşması insanların daha dikkatli olması anlamında çok önem arz etmektedir.


Bu anlamda riskli olan Adıyaman'da sağlık çalışanlarına koruyucu malzeme ve hasta tespiti için test imkânı sağlayan alet ve edevat sağlanmış mıdır? Sosyal medyadan ve çalışanlardan aldığımız bilgilere göre ameliyat için tek kullanımlık olan ve koruyuculuğu olmayan ameliyathane tulumları sağlık emekçilerinin sağlığını korumak için yeterli olabilecek midir?


Türk halkının sağlığı için kurulmuş olan ve ciddi bir sermaye yapısı ve bilgi birikimi olması gereken Kızılay kurumu bu salgın süresince halk sağlığı için yardımcı olacak neler yapmışlardır?


Az bir yoğunluk bile olsa en riskli bölgelerden biri olan hastanelerde insanlar guruplar halinde oturmakta ve yakın temas sağlanmaktadır. Tüm kafeler ve lokantalar kapandığı halde 400 yataklı Devlet Hastanesinin kafe ve lokantası neden açık tutulmaktadır?


Hasta yakınlarının sadece kendilerini korumak adına aldıkları önlemler yeterli midir. Çevre ilçelerden de yoğun şekilde insan sirkülasyonuna maruz kalan Adıyaman Sebze Hali, Organize Sanayi, Küçük Sanayi, Marangozlar Sitesi gibi virüsün kolay yayılabileceği ticari alanlarda çalışanlar ve ziyaretçiler için alınan bir önlem var mıdır? 


Marketlerde alanlarının 10'da 1 kadar müşteri alma zorunluğu var iken Semt Pazarlarında insanlar tamamen korumasız ve yakın temas içinde alışveriş yapmaktadır. Bu salgın bir hastalık için bulşama riskinin en fazla olduğu ortamlardan biridir." şeklinde ifade etti.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: CHP, İl, Başkanı, Binzet,Kahta'daki, Korona, Virüs, İddialarını, Sordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı