Haber Detayı
17 Eylül 2019 - Salı 13:46
 
Çiftçi Mısırda Umduğunu Bulamadı
Bölge Haberi
Çiftçi Mısırda Umduğunu Bulamadı

HABER MERKEZ-Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, bu sene hem fiyat hem de verimde çiftçinin mısırda umduğunu bulamadığını belirtti.


Batman’da yaklaşık 60 bin dekar alan üzerinde mısır ekiminin yapıldığını belirten Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, geçen seneye göre çiftçinin bu yıl mısır ekiminde umduğunu bulamadığını söyledi. Mısırda verimde düşüş yaşandığını aktaran Aydiş, ülke ekonomisine büyük katkı sunan çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

 

Girdilerin çok pahalı olduğunu, adeta çiftçilerin belini büktüğünü vurgulayan Aydiş, bunun çiftçileri oldukça zor durumda bıraktığını kaydetti. Girdilerin pahalı olması nedeniyle bölge çiftçisinin pamuk ekimini bıraktığını anlatan Aydiş, mısırın sonunun da pamuk gibi olmasından endişe duyduklarını söyledi.

 

Aydiş, “İlimizde yaklaşık 10 gün önce mısır hasadı başladı. Maalesef bu sene geçen seneye nazaran hem fiyat hem de üretim konusunda umduğumuzu bulamadık. Dolaştığımız köylerimizde bin 350, bin 400 ve hatta bin 100 kiloya kadar da alan çiftçiler var. Ortalama bin 350, bin 400 kilo civarındadır. Geçen sene bin 600, bin 700 kilo civarındaydı. Verim olarak düşündüğümüz zaman, maalesef geçen seneye göre daha düşüktür. Fiyat konusuna gelince maalesef fiyatta da umduğumuzu bulamadık. Geçen sene bin 150, bin 200 civarında idi. Bu sene bin 70, bin 80 civarındadır. Sadece Tarım Kredi Kooperatifleri bin 150, bin 160 civarında alıyor, ama o da sadece kendi üyelerinkini alıyor.” dedi.

 

“Çiftçilerin belini büken pahalı girdilerdir”

 

Pahalılık karşısında çiftçinin mücadele etme şansının kalmadığını belirten Aydiş, “Aşağı yukarı 60 bin dekar alana mısır ekimi yapıldı. Bu da 120 bin ton civarında ürün eder. Geçen sene 150 bin ton civarındaydı. Bu sene verim düşük olduğu için orada da maalesef düşüş söz konusu oldu. Sadece Batman’da değil tüm Türkiye’deki çiftçilerin belini büken pahalı girdilerdir. Mazot, gübre, ilacın pahalılığıyla çiftçinin artık mücadele etme şansı kalmadı. Bu konuda hükümetimizin önemli destekler sağlaması gerekmektedir. İlaca yüzde 200 civarında zam geliyor. Mazot pahalı. Mazotun yüzde 50’sini devlet veriyor, yine de yeterli gelmiyor.” diye konuştu.

 

Batmanlı çiftçilerden Abdülkudüs Gönülaçan, "500 dekarlık arazimizde yetiştirdiğimiz mısır hasadına başladık. Genel itibarıyla diğer senelere göre verimimiz biraz daha az gözüküyor. Bunun nedeni de iklimsel değişikliklerdir. Bu seneki aşırı yağışların tabanda su oluşturması ve sıcaklıkların erken bastırması verimi olumsuz etkiledi." dedi.

 

Devletten destek beklediklerini aktaran Gönülaçan, "Yetkililerin bu seneki yüksek girdilerden dolayı bir ricamız var. Gübre ve mazot fiyatlarına müdahale edilmesini istiyoruz. Daha rahat bir hasat dönemi geçirmek ve daha sıkıntısız dönemler yaşayabilmek için yetkililerin duruma el atmasını istiyoruz. Dekar başına ortalama beklentimiz bin 200 kilogramdır. Ancak geçen senelere göre 200-300 kilo daha az olacak. Ofis erken açıklama yapmasaydı piyasa biraz daha iyi fiyat verebilirdi. Şu an ofiste mısır tonuna bin 150 lira fiyat verilmiş. Artı ton başına 60 lira pirim verildi. Piyasada şu anda mısır bin 100 liradan satılmaktadır." ifadelerini kullandı.

 

"Biçerdöverlerle günde yaklaşık 12 saat hasat yapıyoruz"

 

Baba mesleği olan biçerdöver işiyle geçimini sağlayan Mehmet Uras, "Yaklaşık bir haftadır mısır hasadına başladık. Bu sene verimler biraz kötü olduğundan çiftçiler biraz mağdurdur. Bizim kısmetimiz de biçme işindedir. Günde yaklaşık 12 saat biçerdöverlerle hasat yapıyoruz. İşe sabah başlayıp akşam paydos ediyoruz." şeklinde konuştu.

 

Dar gelirli aileler yakacak ihtiyaçları için mısır sapları ve koçanlarını topluyor

 

Mısır tarlasında hasat esnasında mısır koçanlarını toplayan vatandaşlardan Halime Öner, "Kendimize mısır sapları ve koçanlarını topluyoruz. Topladıklarımız koçan ve sapları hayvanlara yem olarak verip ayrıca tandır ekmek pişirmek için kullanıyoruz. Fakir olduğumuz için buraya geliyoruz. Topladığımız sapan ve koçanları 3 tekerlekli arabamızla eve taşıyoruz. Gün boyu 5 çuval toplayabildik. Bu topladıklarımız yaklaşık 5 tandırı yakmaya yarayacak. Her sene mısır hasadı döneminde bunları topluyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Vatandaşlardan İsmail Ademoğlu, "Burada mısır koçanlarını ve saplarını topluyoruz. Topladıklarımızı tandırda ateş yakmak için kullanıyoruz. Biçerdöver tarlaya girdiği günlerde biz de biçerdöverlerle beraber girip koçanları topluyoruz. Benle kızım sabahtandır gelip bu işi yapıyoruz." dedi.

 

Tandır için yakacak olarak koçanları topladıklarını belirten Tahir Keleş, "Tandırımızı mısır koçanlarıyla yakıyoruz. Biz ihtiyaçtan dolayı buraya gelmişiz. Koçanları toplayıp mangal olarak ve tandırda yakacak olarak kullanıyoruz. Fakirlikten dolayı geliyoruz. En azında ekmeğimizi pişirmek için malzeme topluyoruz. Bugün ancak bir çuval toplayabildim." diye konuştu.

 

Dar gelirli vatandaşlardan Sekine Keleş ise şunları aktardı:

 

"Yakacak odunlarımız olmadığı için bu koçanları toplamaya geldik. Bu tarlada yaklaşık 4 çuval koçan toplamayı umut ediyoruz. Yakacağımız olmadığı için bu tarla sahibinin müsaadesiyle burada koçanları topluyoruz."
 

Kaynak: () - İLKHA Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Çiftçi, Mısırda, Umduğunu, Bulamadı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı