Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 18:00
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İzmir’de camiye yapılan saygısızlığa tepki
137’nci Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, camiye yapılan saygısızlığa tepki göstererek ülke ve millet olarak birliğe ve beraberliği en çok ihtiyaç duyulan bir zaman diliminde olduklarını söyledi.
Gündem Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İzmir’de camiye yapılan saygısızlığa tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın başkanlığında AK Parti il başkanları, il kadın kolları başkanları, il gençlik kolları başkanları, büyükşehir belediye başkanları, il belediye başkanları ve il genel meclis başkanlarının video konferans katılımıyla 137’nci Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı yapıldı. 

Türkiye genelinde 90 nokta ve 378 kişi ile yapılan en geniş katılımlı video konferans olma özelliği taşıyan toplantıya Tarabyadaki Huber Köşkünden bağlanan Erdoğan, dünyanın tamamı gibi Türkiyeyi de etkileyen Coronavirus salgınının büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi.

Toplantıda ülkenin gündemini değerlendiren Erdoğan, “Ülke ve millet olarak birliğe, beraberliğe, kardeşliğe, dayanışmaya, morale en çok ihtiyacımız olduğu bir dönemde CHPnin her aktörü başka bir cephede bozgunculuk, fitne, fesat peşinde koşuyor. İzmirde camilerin hoparlörlerine sızan alçaklar saygısızca yayınlar yaparken, o ildeki CHP yöneticileri zevkten dört köşe sosyal medyada bu rezilliği aktarıyor.” diye tepki gösterdi.

Muhalefeti eleştiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Buna karşılık ülkenin önüne takoz olmayı, milletin tarihine, kültürüne, değerlerine husumeti, devleti yıpratmayı temel siyaseti haline getiren CHP yine o bildiğimiz çirkin yüzünü sergilemekten geri durmuyor. 15 Temmuz gecesi de sela okunan camilere saldırıp imamları darbeden ezan, bayrak, vatan düşmanı müstevli zihniyet aklınca rövanş alıyor. Bunların hayallerinde cami minarelerinden ezan sesi yerine başka bir ses duymak vardır. Bunu biliyoruz. Şundan emin olsunlar ki bu milletin son ferdinin, son damla kanı da toprağı ıslatmadan o hayallerine kavuşamayacaklardır.”

Salgının gerilemesiyle birlikte normalleşme takviminin de işlemeye başladığını vurgulayan Erdoğan, “Türkiye bu süreçte sağlık konusunda dünyanın en iyi ülkelerinden biri olarak takdir toplamıştır. Genel sağlık sigortamızın kapsayıcılığı sayesinde hiçbir vatandaşımızı mağdur etmedik. Hastanelerimizin, sağlık personelimizin, ilaç ve araç gereç ihtiyacımızın yeterliliğiyle de en küçük bir eksikliğe, aksaklığa meydan vermedik.” diye konuştu.

“En küçük bir ihmal salgının yeniden hortlamasına yol açabilir”

Erdoğan, ülkede ve tüm dünyada alınan tedbirlerin yol açtığı ekonomik, sosyal ve insani sıkıntıların giderilmesi konusunda da başarılı bir süreç yönetimi gösterildiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonominin çarklarının işlemesini ve istihdamı sürdürmek için pek çok destek paketi geliştirdik. Bugün geldiğimiz noktada her bakımdan, diğerlerini bir kenara bırakıyorum, gelişmiş ülkelerin dahi ilerisinde bir yerde olduğumuzu görüyoruz. Her fırsatta tekrar ettiğim gibi ülkemizde ve dünyada bir müddet daha günlük hayat yeni kurallara göre işlemek durumundadır. Maske kullanımı, fiziki mesafe, temizlik kurallarına riayet diye özetleyebileceğimiz yeni bir düzene geçiyoruz. Türkiye olarak sadece bizim kendi sınırlarımız içinde bu salgını yenmemiz yetmiyor. Yakın çevremiz başta olmak üzere dünyanın tamamında salgın etkisiz hale gelecek ki hep birlikte rahat bir nefes alabilelim. O gün gelene kadar teyakkuz halinde olmayı sürdüreceğiz. En küçük bir ihmal salgının yeniden hortlamasına yol açabilir. Böyle bir durumun ne derece ağır ekonomik ve sosyal sonuçlara neden olabileceğini son iki ayda yaşadıklarımız açıkça göstermiştir. Sizlerden illerinizde maske, mesafe, temizlik konusundaki uygulamanın tavizsiz yürütülmesini takip etmenizi istiyorum. Gördüğünüz eksiklikleri, aksaklıkları, ilgili kurumlar nezdinde gündeme getirerek derhal tedbir alınmasını sağlamalısınız.” (İLKHA)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan’dan, İzmir’de, camiye, yapılan, saygısızlığa, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı