Haber Detayı
21 Eylül 2019 - Cumartesi 09:46
 
Dalgıçlar Dicle Nehri'ne "Sıfır Atık" dalışı yaptı
Yaşam Haberi
Dalgıçlar Dicle Nehri'ne

HABER MERKEZİ-Sıfır Atık Projesi kapsamında Dicle Nehri'nde dalgıçlar tarafından temizlik dalışı yapıldı.


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi kapsamında 'Sporcularımızla Dalıyoruz Dicle Nehrini Temizliyoruz' programı düzenlendi.

 

Ongözlü Köprü'de düzenlenen, israfın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması amacıyla düzenlenen etkinliğe Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, kurum müdürleri, büyükşehir belediyesi itfaiye ekipleri, AFAD ekipleri ve Dicle Su Sporları Derneği üyeleri katıldı. İtfaiye ve AFAD ekipleri, Dicle Su Sporları Derneği üyeleri ve vatandaşlar, Dicle nehrinin altında, üstünde ve çevresinde bulunan plastik atıkları temizledi.

 

Yapılan çalışma ile ilgili açıklama yapan Güzeloğlu, Dicle Nehri'nin bölge turizmi açısından önemine değinerek, "Dünyanın yaratılışından beri bereketin, refahın, zenginliğin, hayatın simgesi olan Dicle ve onun hemen üstünde yaklaşık 2 bin 500 yıllık Ongözlü Köprümüz, Diyarbakır'ın hem tarihi en özel ve en güzel yerlerinden birindeyiz. Diyarbakır turizminin, Türkiye tarihi ve doğal turizminin en özel alanlarının merkezindeyiz. Her yıl on binlerce iç ve dış turistimiz bu güzelliği paylaşmaya geliyor. Şüphesiz bizim en büyük sorumluluğumuz bu tarihi değerlerimizi ve doğal güzelliklerimizi korumak, gelecek kuşaklara aktarmaktır.Diyarbakır olarak projenin ilk başladığı andan itibaren büyük bir sorumluluk ile projeyi ele aldık. 2018 yılı sonu itibariyle sıfır atık projesinde en fazla odak merkezine ulaşan il olarak Diyarbakır Türkiye de birinci sırada yer aldı." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: () - İLKHA Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Dalgıçlar, Dicle, Nehri'ne, "Sıfır, Atık", dalışı, yaptı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı