Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 11:20
 
Dev Projede 2. Ünite Devreye Girdi
Bölge Haberi
Dev Projede 2. Ünite Devreye Girdi

EKO GAP HABER-Türkiye'nin en büyük elektrik üretimi projelerinden biri olan Ilısu Barajı'nın 2. ünitesinde de elektrik üretimine başlandı.Ilısu Barajı enerji üretiminden ekonomiye yıllık 412 milyon dolar katkı sağlayacak

 

Türkiye'nin en büyük elektrik üretimi projelerinden biri olan Ilısu Barajı'nın ilk elektrik üretim ünitesi 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle iştirak ettiği, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'nin ise bizzat barajdan katılım sağladığı törenle hizmete alınmıştı.

 

Bu kapsamda kademeli olarak hizmete alınan barajın 400 MW Kurulu güce sahip olan 2. Ünitesi devreye alındı. 

 

3. ve 4. ünitelerin test çalışmaları ise devam ediyor. 3. ünitenin Temmuz ayının ilk yarısında devreye alınması planlanıyor.

 

Ekonomiye Yıllık 412 Milyon Dolar Katkı Sağlanacak

 

1.200 MW kurulu gücü ve yılda üreteceği yaklaşık 4 milyar 120 milyon kWh enerji ile kurulu güç bakımından Atatürk, Karakaya ve Keban Barajlarından sonra ülkemizin dördüncü büyük barajı konumunda olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı'nın tüm ünitelerinin devreye girmesiyle sadece enerji üretiminden ekonomiye yıllık 412 milyon dolar katkı sağlanacak. Bu üretim rakamıyla 6 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

 

18 Milyar Lira Yatırım Bedeline Sahip

 

Önyüzü beton kaplı kaya dolgu baraj tipinde, dolgu hacmi ve gövde uzunluğu bakımından ise dünyada birinci sırada yer alan baraj, temelden 135 metre yüksekliğe, 24 milyon metreküp dolgu hacmine ve 1.820 metre kret uzunluğuna sahip bulunuyor. Ilısu projesi baraj, yeniden yerleşim, tarihi ve kültürel varlıkların korunması ve diğer inşaatlar ile beraber yaklaşık 18 milyar liraya mal oldu.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Dev, Projede, 2., Ünite, Devreye, Girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı