Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 14:25
 
Doğalgaz Faturaları Cep Yakmaya Başladı Bile
Yaşam Haberi
Doğalgaz Faturaları Cep Yakmaya Başladı Bile

EKO GAP HABER-Geçtiğimiz kış sezonuna göre yüzde 32 artan doğalgaz fiyatları, havaların da soğumasıyla tüketicilerin cebini yakmaya başladı. 


Kış soğuklarının etkili olduğu şu günlerde, doğalgaz faturaları da cep yakıyor. Vatandaş kombiyi kapatırsa donacak, açarsa yüksek faturalar yüzünden yanacak.


Nisan ayında yüzde 18.72, Ekim başında ise yapılan yüzde 9,8’lik zamla birlikte tüketicilerin faturaları da bir sene önceye göre yüzde 30.35 artmış oldu.


Hava koşullarının ağırlaşmasıyla birlikte kış dönemi faturalarının cep yakmaya başladığını dile getiren vatandaşlar, kullandıkları 12 günlük gaz faturalarının 200-250 TL’yi buluğunu ifade ederek bu durumda geçen sene ortalama 300-350 lira ödedikleri doğal gaz faturalarının 600 lirayı bulacağını belirttiler.

 

Faturasını düşürmek isteyenlerin bazı noktalara çok dikkat etmesi gerekiyor.

 

DOĞALGAZ FATURASI NASIL DÜŞÜRÜLÜR?


Uzmanların doğalgaz tasarrufuyla ilgili önerileri şöyle: 


- Çatınızı uygun bir yalıtım malzemesi ile yalıtın.


- Duvarlarınıza mantoluma yaptırın.


- Pencerelerinizde çift cam ya da çift pencere kullanın. Pencerelerin ve dışa açılan kapıların kenarlarını uygun bir plastik sünger malzeme ya da kağıt bantlarla kapatın.


- Isı verimliliği yüksek radyatör seçin.


- Radyatörlerinizin önüne ve üstüne eşya, mobilya, mermer koymayın, üstlerini kapatmayın. Perdelerin de radyatörlerin önünü ve üstünü kapatmamasına dikkat edin.


- Periyodik olarak radyatör temizliği ve kombi bakımını yaptırın.


- Sadece evde olunan vakitlerde kombiyi yakmak ya da sıcaklık ayarını yapmak için kombiyi açıp kapatma yanlışlığına düşmeyin. Kış başladığında, kombinizi çalıştırma ihtiyacı htiğiniz tarihten itibaren mevsim sonuna kadar düşük sıcaklıkta sürekli açık kalması öneriliyor. - Normalde oturma odaları için 22 santigrat derece, yatak odaları için 20 santigrat derece sıcaklık öneriliyor. Ancak oda sıcaklığının 1 santigrat derece düşürülmesi halinde toplam yakıt tüketimi yüzde 7 düşüyor.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Doğalgaz, Faturaları, Cep, Yakmaya, Başladı, Bile,
Yorumlar
Haber Yazılımı