Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 06:20
 
Dolar/TL düşüşe geçti
Ekonomi Haberi
Dolar/TL düşüşe geçti

Geçen hafta beklentiden iyi gelen verilerle 5.65ʹin altına gerileyen Dolar/TL bu hafta yükselişe geçti.

 

ABD Hazine Bakanı Mnuchinʹin Türkiyeʹye yaptırımların incelendiğini açıklaması doların yükselişinde etkili oldu.

 

Kur bu sabah güne 5.76 civarında başladı ve 5.7920ʹye kadar yükselmesinin ardından 5.7561ʹe çekildi.Sabah saatlerinde 6.39ʹa çıkan euro 6.34ʹe, sepet kur da 6.09ʹdan 6.05ʹe geriledi.

 

Yarınki Merkez Bankası kararı kurun hareketinde belirleyici olacak. Bloomberg HTʹnin anketine göre Merkez Bankasıʹnın politika faizini 275 baz puan indirmesi bekleniyor.Deniz Yatırımʹdan Orkun Gödek kur hareketine dair ˮ5.7550 teknik seviyesi üzerindeki  işlemlerin 5.83-5.85  dirençlerine dek devam  edebileceği şeklindeki düşüncemizi şu aşamada muhafaza ediyoruz.

 

PPK kararı ve paylaşılacak mesajlar lira eğilimi üzerinde etkili olacaktırˮ değerlendirmesini yaptı.İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner ise kurda sert bir tepki beklemediğini belirterek ˮGeçen sefer Merkez Bankası 425 baz puanla beklentiden fazla indirim yaptı, Döviz ilk etapta yükselse de hızlı şekilde geri geldi.

 

Bu kez piyasanın beklentisi 250 - 275 civarı bir indirim, daha agresif bir indirim beklemiyorum. Ama 300 baz puan indirim bile olsa kur hafif yukarı gidebilir. Dünya konjonktüründe değişim olmadıkça dövizde yakın vadede hızlı bir yukarı hareket olacağını düşünmüyorumˮ açıklamasını yaptı. 

Kaynak: (UK) - ULUSAL KAYNAKLAR Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Dolar/TL, düşüşe, geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı