Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 16:07
 
DSİ’nin Adaletsizliği Devam Ediyor…
Özel Haberi
DSİ’nin Adaletsizliği Devam Ediyor…

EKO GAP HABER(ÖZEL)-20.Bölge Müdürlüğünün Şanlıurfa başta olmak üzere Mardin, Gaziantep, Kilis ve Diyarbakır’a adeta yatırım yağmuru sürerken,DSİ'nin Kahta'da 2011 yılında yapımını tamamladığı Menzil Gölet'nin dışında sulamaya yönelik hiç bir yatırımı yok.

 

DSİ’nin en önemli görevlerinden bir tanesi de baraj yapmak. Bu görevi yerine getirdiğini söyleyebiliriz ancak hakkaniyetli bir biçimde icra ettiğini ifade etmek pek de mümkün değil.20.Bölge Müdürlüğünün Şanlıurfa başta olmak üzere Mardin, Gaziantep, Kilis ve Diyarbakır’a adeta yatırım yağmuru sürerken DSİ'nin Kahta'da 2011 yılında yapımını tamamladığı Menzil Gölet'nin dışında devam eden hiç bir yatırımı yok.

 

En verimli arazilerini, bir ilçesini, onlarca köy ve mezrasını Atatürk barajına feda eden ve Atatürk barajının sıfır noktasında yer alan Kâhta ilçesi Atatürk barajı suyundan faydalanamadığı gibi yüzlerce kilometrelik sahil şeridinden de faydalanamıyor.

 

Dönemin DSİ Genel Müdürü Murat Acu, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, 6 Temmuz Cuma günü Adıyaman Çetintepe Barajında incelemelerde bulunduktan sonra DSİ’nin Adıyaman’da ki yatırımlarını değerlendirdiği konuşmasında;


Adıyaman’da Kâhta Menzil Barajı ve Hasancık Göleti yenilemesini tamamladık. Bu iki tesisle 3.060 dekar arazi sulamaya açılmıştır.


Adıyaman’a 10 Baraj ve 1 Gölet Daha İnşa Ediyoruz…


Su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyoruz. Adıyaman’da kalkınmayı hızlandıracak, il’de sulamayı ve ziraatı geliştirecek 10 baraj ve 1 gölet daha inşa ediyoruz.


Bölge için büyük önem arz eden 116 metre yüksekliğindeki, 460 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olacak Çetintepe Barajıinşaatı devam eden barajlardan bir tanesidir. Bu baraj ülkemizin de sayılı barajlarındandır. Projenin hayata geçmesiyle birlikte Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta toplam 607.670 dekar araziyi sulayacağız ve bölgeye bereket gelecek. Sulama alanının 293.020 dekarı Adıyaman ili sınırları içerisindedir.


Adıyaman’da yapacağımız daha çok iş var. Onlardan biri de 124 metre yüksekliğindeki dev Koçali Barajı ve HES’dir. 187.080 dekar araziyi sulayacak baraj ile aynı zamanda yıllık 107 milyon kiloWatt.saat enerji üreteceğiz. Bu baraj ayrıca Adıyaman’ın 2050 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını karşılayacaktır.

 

Adıyaman’a dev bir baraj daha kazandırıyoruz. Sulama maksatlı olarak inşa edilen 80,5 metre yüksekliğindeki Gömükan Barajı’ndan cazibeli olarak 72.610 dekar zirai arazi sulanmasını sağlayacağız. Aynı zamanda olası kurak dönemlerde Çamgazi Barajı takviye edilecektir.


Münbit Topraklarımızı Sulamaya Açtık…


2003 yılından bugüne kadar tamamlanan sulama tesisleri ile toplam 111.120 dekar zirai arazi sulamaya açılmıştır. Böylece çiftçilerimize yıllık 44 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır.


Adıyamanlı çiftçilerimizin hasretle beklediği Çamgazi Sulaması ve Derivasyon Tesisleri ve Samsat Pompaj Sulaması 1. Kısım’ı tamamlayarak vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Ayrıca bu sulama tesislerinin enerji giderini karşılamak maksadıyla 2 MW kurulu gücündeki Güneş Enerjisi Santralini kurduk.


İnşaat çalışmaları devam eden sulama tesisleriyle 22.015 dekar arazi daha sulanacaktır.


Adıyaman’ın Bütün Derelerini Islah Edeceğiz…


Son 15 yılda Adıyaman’da tamamladığımız 42 adet dere ıslahı ile; Adıyaman şehir merkezi, 41 yerleşim yeri ve 6.790 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. 3 adet dere ıslah çalışmamızda hızla devam etmektedir. İnşaatı devam eden bu tesislerden biri de şehir merkezini taşkınlardan koruyacak ve şehrin çehresini değiştirecek Vadiyaman Projesidir. ‘şeklinde açıklamada bulundu.

 

Kahta'ya yönelik her gangi bir baraj veya sulama projesi yer almıyor!


DSİ Genel Müdürü Acu’nun açıklamasında Kâhta’da sulama projelerine yönelik 2011 yılında tamamlanan Menzil Göleti ile Kâhta ilçe merkezinde 3 derenin ıslahı çalışmaları dışında başka herhangi bir yatırımı bulunmamaktadır.


Oysaki uzun yıllardan beri bölge milletvekillerin sık sık gündeme getirdikleri,etüt çalışmalarının bittiği ve proje ihalesi aşamasına geldiğini söyledikleri Kâhta’da Kâhta Çayı ile Fırat havzası arasında yer alan 120 bin dönüm arazinin suyla buluşmasını sağlayacak olan Büyükçay Baraj Projesi,Kâhta’ya bağlı Kocahisar (Eski Kahta), Damlacık, Yolaltı, Burmapınar, Doluca ve Teğmenli köylerine ait arazileri sulayacak 5 bin 870 dekar tarım alanının sulanmasına yönelik yapılacak sulama kanalı veya herhangi bir sulama projesine ilişkin her hangi bir açıklamada bulunmamıştır.Bu durumda DSİ’inin Kahta’ya yönelik yapmış olduğu,devam eden her hangi bir yatırımının olmadığını net bir şekilde ortaya koymuştur. 


Bölge ve Çevre İllere Baktığımızda;


Sözde Adıyaman’ın verimli toprakları GAP İLE suyla buluşacaktı, halkı ırgat olmaktan kurtulacak kalkınacak, gelişecek ve ihya olacaktı. Aksine Adıyaman Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Malatya ve Gaziantep arasında sıkışıp kaldı. GAP önce Şanlıurfa’yı şimdi ise Mardin’i ihya etmeye başladı.


Bugün Atatürk Barajı göl rezervuarından alınan su, her biri 26,5 km uzunluğunda, 7.62 m çapında ve toplamda 328 m3 kapasiteli iki adet tünel yardımı ile ana isale kanallarına, oradan da bu kanallar ile Mardin ve Harran Regülâtörlerine aktarılıyor.


Yapılan bu yatırımlarla Harran Ovası’nda 1 milyon 621 bin 920 dekar alan suyla buluşurken, Suruç Ovası’nda ise 563 Bin 790 dekar zirai alan, Şanlıurfa-Bozova Pompaj Sulaması 1. 2.kısım Ana Kanalları ile 31 Bin Dekar tarım arazisi suyla buluşuyor.


GAP ile ihya olan Şanlıurfa’nın ardından şimdi de Mardin GAP ile ihya edilemeye çalışılıyor.  Şanlıurfa-Mardin arasında bulunan 2 milyon 167 bin 930 dekar tarım arazisinin suyla buluşturulması yönelik Atatürk Barajından Ceylanpınar üzerinden 221 kilometrelik bir kanal ile Mardin’e ulaştırılarak suyla 2 milyon 167 bin 930 dekar tarım arazisini suyla buluşturulurken en verimli arazilerini GAP’a feda eden Adıyaman ve Kâhta ise kendisine sıra gelecek günü bekliyor.

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: DSİ’nin, Adaletsizliği, Devam, Ediyor…,
Yorumlar
Haber Yazılımı