Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 13:00
 
Dut Göleti Tarıma kazandırılmayı bekliyor
Özel Haberi
Dut Göleti Tarıma kazandırılmayı bekliyor

EKO GAP HABER/(ÖZEL)-Adıyaman'ın Kâhta ilçesinde tarımsal alanları sulamak üzere 1977 yılında yapılan ve o günden beri atıl durumda olan ve adeta bölgenin kanser sorunlardan biri haline gelen Dut Göleti, tarımsal sulamaya kazandırılmayı bekliyor.

 

Günümüzde Barajlar yapmak için milyon dolarlar harcayan devlet, yıllar önce milyon liralar harcayarak yaptığı yatırımları basit gerekçelerle hayata geçirmeden kaderine terk etmiş durumda.

 

Kâhta’nın güneyinde yer alan ve ilçenin en verimli tarım arazilerine yer aldığı Dut Köyü ve çevre köylerin arazilerinin sulanmasına yönelik yapılan 1977 yılında yapılan Dut Göleti, yaklaşık 40 yıldır sulama kanallarının yapılmasını bekliyor. 

 

Oysaki gölet devreye girmiş olsaydı bölge doğasına canlılık gelecek, sulama alanları genişleyecekti. Özellikle çiftçiler göletten sağlanan özel bir sistemle damlama sulamaya geçebilecekti. Bölgenin bazı alanlarının kıraç olması sebebiyle göletten sağlanacak damla sulama sistemi ile özellikle nar, badem ve ceviz üreticisi için can damarı olacaktı. 

 

Sulama kanalarının yapılmamasından dolayı elektrik marifeti ile göletten su almaya başlayan çiftçi, ağır elektrik yükü altında kalınca üretim yapmayacak duruma geldi. Ölü yatırım olarak kaderine terk edilen Dut Göleti'nin  sıfır noktasında bugün kuru tarım yapılmakta.

 

Uzun yıllardan beridir çözüm bekleyen Dut Göletinin tarımsal sulamaya kazandırılması için proje hazırlanmasını isteyen Kâhta Ziraat Odası Başkan Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, hazırlanacak proje ile kapalı sulama sistemi yapılması durumunda  Dut Köyü ve çevre köylerdeki binlerce dönüm verimli arazinin suyla buluşmasıyla hem ilçenin hem de ilin ekonomisine büyük girdi sağlayacağını ifade etti.


Koçali Barajı yapılıncaya kadar kadar Dut Göletinin kanalların tamamlanarak işler durumuna getirilmesi ve bir an önce çiftçilerimizin hizmetine sunulması gerektiğini söyleyen Turanlı,yapytığı açıklamada;

 

“1977 yılında yapılan Dut Göletinin sulama kanalları tamamlanamadığından çiftçilerimiz yıllardan beri bu gölette istifade edememiştir. 2007 yılında kanalların tekardan başlanılmış fakat yine tamamlanamamıştır. Bugün Kahta ilçemizin kanalizasyon atıklarının bir kısmının Dut Göletina akmakta.Göletin acil olarak bu durumdan kurtarılası gerekiyor. Aksitakdirde Mülk Göleti ile aynı akıbeti yaşayacaktır. Bunun da yolu ilçe için hayati önem taşıyan Atıksu Artma tesisinin biran önce yapılmasında geçmektedir. Kahta ilçemizin atık sularının aktığı Mülk Göleti insan sağlığını tehdit eder duruma geldiğinden DSİ tarafından tahliye edilmiştir. Dut Göletinin de aynı duruma düşmeden mutlaka arıtma tesisi yapılması gerekmektedir.

 

Koçali Barajı tamamlanıncaya kadar Dut Göletinin kanalların tamamlanarak işler durumuna getirilmesi ve bir an önce çiftçilerimizin hizmetine sunulması gerekiyor. Hazırlanacak proje ile kapalı sulama sistemi yapılması durumunda  Büyükbey, Ortanca, Dut ve Ziyaret köylerindeki 20 bin dönüm arazinin suyla buluşmasıyla hem ilçenin hem de ilin ekonomisine büyük girdi sağlayacaktır ”dedi.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Dut, Göleti, Tarıma, kazandırılmayı, bekliyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı