Haber Detayı
27 Ağustos 2019 - Salı 19:44
 
Fen Lisesine Usulsüz Atama İddiası
- Haberi
 Fen Lisesine Usulsüz Atama İddiası

EKO GAP HABER-Adıyaman’ın Kâhta İlçesinde Fen Lisesine şartları tutan, başvuruda bulunmuş Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji branşlarından eğitimciler yerine şartları tutmayan birinin idareci olarak atandığı iddia edildi.

 

Haber sitemiz EKO GAP HABER posta adresine gönderilen yazıyı aynen sizlerle paylaşıyoruz;

 


“Bundan birkaç hafta önce sosyal medyada Fen Lisesine yönelik bazı iddialar ortaya atılmıştı. Doğrusu bana pek inandırıcı gelmemişti. Ama maalesef bugün haklılığını duymuş bulunmaktayım.


 Konu şuydu:

 

Fen Lisesi'nin mevcut müdürü emeklilik için dilekçesini vermiş dolayısıyla oraya atama yapılması gerekiyor. Yönetmelik gereği; il/ilçe milli eğitim müdürlüğü okula atama yapılacağına dair il genelinde duyuruya çıkar. Duyuru Sonucunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir komisyon kurar, bu komisyon başvuru yapanlar arasından üç kişiyi seçerek Bakanlığa bildirir. Üç kişiyi belirlerken yine yönetmenlik icabı Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji branşlarından seçilerek gönderilir. Bu branşlarda başvuru olmaması halinde diğer branşlar değerlendirilir. Bakanlık gelen bu isimler içerisinden birini atar. 


“Öyle yapılmadı”

 

Gel gelelim Kâhta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün uygulamasına; Mevcut müdür emekli dilekçesini verir vermez, ilçe milli eğitim müdürü, Fen Lisesine atama şartları tutmayan ancak, milli eğitime yakın olan bir yandaşını çağırıp dilekçesini alır ve alelaceleler dilekçeyi İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne gönderirler. İl Milli Eğitim Müdürüne de sendika üzeriden baskı kurup yazıyı Bakanlığa gönderirler. Bu durumdan haberi olan ve şartları tutan bir Fizik öğretmeni ve bir de Biyoloji öğretmeni başvuru dilekçesini verir. Ancak bu idarecilerin dilekçeleri son dakikaya kadar kanunsuz bir şekilde bekletilip, sonrasında ret cevabı verilir.


 
Şimdi gel gelelim Kâhta olarak neye yanacağımıza;

 

Kâhta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün başvuru yapmak isteyen tüm öğretmenlerin başvuru haklarını gasp etmesine mi?

 

Şartları tutmayan birinin atamasını yapmasına mı?

 

Şartları tutup, başvurusu reddedilenlere mi?

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünü kendi yandaşları için hukuksuz işlerin içine sürüklemesine mi?

 

İlçemizde ki en zeki öğrencilerinin okuduğu bir okulu kendi menfaatleri doğrultusunda kullanılmasına mı?

 

Herkes için eşit olan kanunların menfaatler doğrultusunda kullanılmasına mı?

 

Kâhta’nın güzel geleceğine mi?

 

Hangisine yanalım bilmiyorum...


 
Konuyla ilgili olarak buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Kaymakamlığı, Valiliği, Savcılığı, Partileri, vekilleri ve Kâhta halkını göreve davet ediyorum. 


Kamuoyuna duyurulur.” Şeklinde iddia edildi.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: , Fen, Lisesine, Usulsüz, Atama, İddiası,
Yorumlar
Haber Yazılımı