Haber Detayı
29 Eylül 2019 - Pazar 22:15
 
Gümrük Kanunu değişiyor
Gündem Haberi
Gümrük Kanunu değişiyor

HABER MERKEZİ-Gümrük Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.


Gümrük Kanunu'ndaki para cezalarını, gümrük müşavirleri ve yardımcılarının gümrük mevzuatına aykırı hareket ettiği durumlara ilişkin yaptırımları güncelleyen, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü yönetim kadrosunda olanlar, gümrük muhafaza amir ve memurlarının, diğer kolluk personeline tanınan haklardan yararlanmasını öngören kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

 

AK Parti milletvekillerince hazırlanan kanun teklifi, Gümrük Kanunu'nda kimi yenilikler içeriyor.

 

Teklifte, kanunun, 'Transit Rejimi Altında Taşınan Eşyaya Uygulanacak Hükümler' bölümünde de değişiklik öngörüyor.

 

Buna göre, 'Türkiye Gümrük Bölgesi'ndeki bir yerden diğer bir yere transit rejimi hükümleri çerçevesinde nakledilmek üzere gümrüğe sunulan eşya' ibaresi, "Türkiye Gümrük Bölgesinde bir yerden diğer bir yere transit rejimi kapsamında taşınarak varış gümrük idaresine sunulan serbest dolaşımda olmayan eşya" şeklinde değiştiriliyor. Böylece, gümrük idaresine sunulan serbest dolaşımda olmayan eşya, transit rejimi altında taşınan eşyaya uygulanacak hükümler kapsamına alınıyor.

 

Gümrük yükümlülüğü doğması durumunda asıl sorumlu, transit rejimine tabi tutulan eşya ile ilgili olarak gümrük idaresine karşı mali olarak sorumlu olacak. Gümrük idaresince işlem yapıldığı hallerde, asıl sorumlunun sorumluluğunun belirlenmesinde fiilin işlenmesinde sorumluluğunun olup olmadığı hususu dikkate alınacak.

 

Serbest dolaşıma sokulacak eşya ve gümrük vergilerinden Savunma Sanayii Başkanlığı da muaf tutulacak. 
 

Kaynak: () - İLKHA Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Gümrük, Kanunu, değişiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı