Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 19:14
 
Halkın Umudu ‘Büyükçay’ Projesi
Özel Haberi
Halkın Umudu ‘Büyükçay’ Projesi

EKO GAP HABER (ÖZEL)-Adıyaman’ın verimli tarım arazilerine sahip en büyük ilçesi Kâhta, mümbit topraklarının büyük bir kısmını suyla buluşturacak Büyükçay barajı ve sulama projesini umutla bekliyor.

 

En verimli arazilerini istifade edemediği GAP kapsamında yapılan Atatürk Barajına feda eden Kâhta halkı, umudunu verimli topraklarını suyla buluşturacak, üretimi artıracak, tarıma dayalı sanayiyi geliştirecek, göçü önleyecek, istihdamı artıracak olan Büyükçay barajı ve sulama projesine bağlamış durumda.


Halkın umudu olan Büyükçay Barajının hayata geçirilmesiyle birlikte Kâhta Çayı-Fırat Nehri arası havzada yer alan ve asırlardır kuru tarım yapılan zengin tarımsal potansiyele haiz 120 bin hektar arazi sulu tarıma açılacak.  Böylece sosyo-ekonomik yapısı tarıma dayalı olan bölge halkı tarımsal gelir ve sosyo-ekonomik refah artışına kavuşacak.

 

Büyükçay Barajı ve sulama projesinin sürekli gündemde olduğunu ancak hayata geçirilmesi noktasında bugüne kadar somut bir adımın atılmadı.

 

Bölgenin kalkınmasının, gelişmesinin sulu tarımdan geçtiği gerçeğinden hareketle Adıyaman,Gölbaşı, Besni, Çelikhan Samsat ilçelerinin önemli arazileri yapımları devam eden Çetintepe, Koçali, Gümükan ve Çelikhan sulama tüneli, Bebek 1, Bebek 2 sulama projeleri ile suyla buluşacak.


Kahta'nın yaklaşık 140 bin dönüm verimli arazisini suyla buluşturacak Büyükçay barajı ve sulama projesinin yatırım programına alındığı ve proje çalışmalarının devam ettiği bölge milletvekilleri tarafından yıllrdan  beri hep dile getirilmekte.

 

Kahta halkı bölgenin kaderini değiştirecek bu pojenin hayata geçirilmesine yönelik somut bir adımın atılmadığını, projesinin biran önce hayata geçirilmesini bekliyor.

 

Adıyaman ve ilçelerinin lokomotifi sektörü Tarım ve hayvancılık birbirine entegre iç içe mesleklerdir. Tarımsal gelirlerin içinde hayvancılığın, özellikle besi hayvancılığının yeri büyüktür.Kuru tarım Adıyaman’a bir şey kazandırmadı. Artık herkes şu gerçeğin farkında; Adıyaman’ın kurtuluşu topraklarının suyla buluşmasında.Tarıma dayalı sanayinin gelişmesinin temelini tarımsal sulama oluşturuyor. 

 

Yapılması gereken en önemli husus, bu verimli ve bereketli toprakları suyla buluşturmaktır. Su toprak ile buluştuğunda ürün çeşitliliği artacak. Ürün çeşitliliği beraberine tarıma dayalı sanayi ve gıda sanayini getirecek. Hayvancılık sektörü daha da gelişecek. Daha fazla üretim olacak, üretim artıkça istihdam olacak, istihdam oldukça bölge insanının refah düzeyi aratacak, göç duracak, kalkınma olacak. Bu sebeple bölge için ve bölge insanı için hayati önem taşıyan Büyükçay Barajı ve sulama projesinin mutlaka hayata geçirilmesi gerekiyor.

 

 

 

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Halkın, Umudu, ‘Büyükçay’, Projesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı