Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 11:16
 
Hoşgörü Kentinde Muharrem İftarı
- Haberi
Hoşgörü Kentinde Muharrem İftarı

EKO GAP HABER-Uzun yıllardır Sünni, Alevi, Süryani, Kürt, Türk, Zaza ve Ermeni şeklinde farklı din, mezhep,ırk ve etnik kökenden vatandaşların hoşgörü içersinde birlikte yaşadığı Adıyaman’da Muharrem Ayı nedeniyle Alevi kanaat önderi Hasan Doğan’ın ev sahipliğinde iftar programı düzenlendi. 


Kent merkezindeki bir otel salonundan düzenlenen Muharrem iftarına halkın her kesiminden katılım oldu.


Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen son iftar programına Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Eski Milletvekili Ahmet Doğan, İl Müftüsü Mehmet Taşçi, Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesi Bölge Metropoliti GrigoryosMelki Ürek,  Adıyaman’daki Alevi ve Sünni Kanaat Önderleri ve vatandaşlar katıldı. 


Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği iftar programında Kerbela şehitleri için dua edildi, ezanın okunmasıyla iftarlar açıldı. Düzenlenen iftarda Ehl-i beyt inancına göre Muharrem ayında bıçak kullanılmadığı, su içilmediği ve et yenilmediği için bunlar iftar menüsünde yer almadı. 


Gerçekleşen iftarda birlik, beraberlik, barış ve kardeşlik mesajları verilerek, Adıyaman’daki huzur ikliminin devamı temennisinde bulunuldu. 

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Hoşgörü, Kentinde, Muharrem, İftarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı