Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 11:19
 
İlk yerli ve milli tohum merkezi,Nevşehir'de kurulacak
Gündem Haberi
İlk yerli ve milli tohum merkezi,Nevşehir'de kurulacak

Tohumculukta dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye'nin ilk özel tohum sertifikasyon merkezi, Tarım ve Orman Bakanlığının onayıyla Nevşehir'de kurulacak.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, tohumculukta dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye'nin ilk özel tohum sertifikasyon merkezinin Tarım ve Orman Bakanlığının onayıyla Nevşehir'de kurulacağını açıkladı.

 

Bakan Varank yaptığı açıklamada, tohumculukta dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ile Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSUAB) tarafından, Nevşehir'de Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı kurulması için çalışma başlatıldığını belirtti. Ülke genelindeki tohumların sertifikasyonu, ıslahı ve üretiminin de bu merkezde gerçekleştirilecek.

 

Bakan Varank yerli ve milli tohum çalışmalarını bakanlık olarak önemsediklerini ve desteklediklerini belirterek,

 

“Tohumculuğu önemsiyoruz. İnşallah Türkiye'de, tohumun sertifikalandırılmasını da sağlayacak ilk özel merkezi Nevşehir'de kuracağız. Bu sektöre nasıl bir katkı sağlayabiliriz, depoculuk sektörünü de nasıl daha ileriye götürebiliriz buna yönelik çalışmalar yapacağız. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak üzerimize düşenleri yerine getireceğiz.” dedi.

 

Yerli tohumun tam anlamıyla kullanılamadığına dikkati çeken Varank, “Özel sektörün tohum yetiştiriciliğine dönük çalışmaları var. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'ndeki teknoparkta Bitki Sağlığı Teşhis ve Analizi Laboratuvarı kurma projemiz devam ediyor. Bu merkezi kurduktan sonra tohumculuk alanında daha ileri adımlar atmış olacağız.” açıklamasını yaptı.
 

Kaynak: () - İLKHA Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: İlk, yerli, ve, milli, tohum, merkezi,Nevşehir'de, kurulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı