Haber Detayı
08 Eylül 2019 - Pazar 17:39
 
İnşaat Sektörü Kıpırdamıyor
Bölge Haberi
İnşaat Sektörü Kıpırdamıyor

EKO GAP HABER (ÖZE)-Tüm Türkiye’de gerileyen İnşaat sektöründe yaşanan durgunluk Adıyaman’nın Kâhta ilçesinde de etkisini gösterdi.

 

Son 10 yıldır inşaat sektöründe altın çağını yaşayan Adıyaman’ın Kâhta ilçesi, ekonomik kriz ve inşaat sektöründeki hızlı maliyet artışı ile neredeyse durma noktasına geldi.

 

İlçenin dört bir yanında özel inşaat yapımlarının bazılarında çalışmalar dururken, devam edenlerle ekonomik sıkıntılar yüzünden çok yavaş devam etmekte.

 

İlçede var olan işsizliğe inşaat sektöründe ki duraklamayla daha, bu alanda çalışan yüzlerce düz işçi ve usta elaman işsiz kaldı.

 

10 yıl önce 50 küsur binlerde olan Kâhta nüfusu 2019 da 80 bini buldu. Nüfusu hızla artan ilçede son 10 yılda yüzlerce yeni inşaat yapıldı.

 

Bu hızlı artışla büyüyen Kâhta’da, arsa kat karşılığı oranları 60’lara kadar yükselmişti. Kriz öncesi Yavuz Selim, Girne, Karşıyaka gibi şehrin gelir seviyesi yüksek kesimine hitap eden bölgelerde 60’lara kat karşılığı anlaşmalar yapılmaya başlanmıştı.

 

"Bir yıldır inşaat sektör durmuş durumda"

 

Son bir buçuk iki yıldır demir çimento ve işçilikteki hızlı yükseliş ile beraberinde gelen kriz, kredilerin yükselmesi inşaat sektörünü durdurdu.

 

Son bir yıldır Kâhta belediyesine yeni proje müracaatı yapılmıyorken, mevcut projeleri sürekli tadilatlar ile uzatma yönüne gidiliyor.

 

Kâhta’da bir kaç inşaat firması dışında neredeyse tüm firmalar kat karşılığı sözleşmeleri fesih ederken, yeni sözleşme yapacak olan firmalar, maliyet sebebiyle düşük oranlarda teklif yapıyorlar.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: İnşaat, Sektörü, Kıpırdamıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı