Haber Detayı
03 Eylül 2019 - Salı 11:14
 
Kâhta halkı yeni Kaymakam’dan ne bekliyor?
Özel Haberi
Kâhta halkı yeni Kaymakam’dan ne bekliyor?

EKO GAP HABER-(ÖZEL)-Adıyaman’ın Kâhta İlçesinde dört yıl kaymakamlık yapan Ahmet Gazi Kaya’nın tayin olmasının ardından gözler yerine atanan Kaymakam Saadettin Doğan’a çevrildi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafından onaylanan Kaymakamlar Kararnamesi ile Erzurum Vali Yardımcılığından Kâhta Kaymakamlığına Atanan Sadettin Doğan, Kâhta’ya gelmesine sayılı günler kala Kâhtalılara yeni Kaymakam ile ilgili beklentilerini sorduk.


Yeni Kaymakamı aralarında görmek istediklerini ifade eden Kâhtalılar, aynı zamanda sorunlarına yabancı kalmamasını ve derleriyle de dertlenmesini istiyor.


Sulama ve Turizm projeleri Kâhta halkının yeni Kaymakam’dan çözüm beklediği sorunların başında geliyor. İçersinden çıkmaz bir hal alan şehir içi ulaşımı, sosyal ve sportif alanlar, eğitimden sağlığa birçok alanda çözüm bulunması gereken çalışmalar bekliyor.


En verimli arazilerini GAP Projesi kapsamında yapılan Atatürk Barajına feda eden Kâhta, Atatürk Barajına sıfır noktada yer almasına rağmen geçimini büyük oranda tarımdan sağlayan vatandaşlar suya bakarak kuru tarım yapmakta.


GAP kapsamında herhangi bir sulama projesinin hayat bulmadığı ilçede, vatandaşlar sulama projeleri ile buluşmayı bekliyor.


Dünyanın 8.harikası ve güneşin doğuşunun batışının dünyada güzel izlendiği yer olarak nitelendirilen, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Nemrut Dağı ve daha birçok önemli ören yerinin sınırları içerisinde yer aldığı Kâhta’da, İlçe Turizm Müdürlüğü bulunmadığından ilçe turizmi bir görevliye tarafından yürütülüyor.


Turizmin gelişmesine yönelik herhangi bir etkinliğin yapılmadığı ilçede, daha önceki yıllarda yapılan ancak son 10 yıl içersinde düzenlenmeyen Kommagene Festivalinin Kâhta Belediyesi ile işbirliği içerisine girilerek bu festivalin yeniden gerçekleştirilmesi ve bundan sonra her yıl geleneksel olarak kutlanılır hale getirilmesi gerekiyor.


Yine İlçe Turizmi için hayati önem taşıyan Cendere Köprüsü Çevre Düzenleme Projesi ve Sahil Yolu projesi ilçe halkının yıllardır hayat geçirilmesini beklediği projeler arasında.


Semt Sahalarının bulunmadığı 100 bin nüfuslu ilçede yarım kalan spor kompleksi, ekonomik kriz dolayısıyla yapımı askıya alınan Diş Sağlığı Merkezi,112 Acil İstasyonu, kent meydanı projesi ilçe halkının beklentisi olan projeler.


Her ne kadar altyapı çalışması Belediyeye ait gibi görünse de, ilçenin şehir içi ulaşımının tek ana arter üzerinden sağlanıyor olmasından kaynaklı trafik sorunun çözümü için çevre yollarının hayata geçirilmesi kaçınılmaz bir hal almıştır.


İlçenin kalkınması, gelişmesinde ve işsizlik sorunun çözümüne yönelik önemli bir rol üstlenen Kâhta OSB’nin alt yapı ve üst sorunlarının acil çözüme kavuşturularak, ilçede yatırım yapmak isteyen ancak yer olmadığı için yatırım yapamayan yatırımcının çevre illere gitmemeleri için ivedilikle 2.etap OSB’nin hayata geçirilmesi gerekiyor.


Ayrıca ağaç bakımından oldukça yoksun olan ilçemizde, ağaçlandırma çalışmalarına hız verilerek özellikle uzun bir kıyı şeridine sahip Atatürk Barajı kenarında ağaçlandırma çalışmaları yapılması gerekmektedir. Haber: Ziya Bozkurt

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Kâhta, halkı, yeni, Kaymakam’dan, ne, bekliyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı