Haber Detayı
03 Kasım 2019 - Pazar 11:30
 
Kâhta, Vizyon Projelere Hasret
Özel Haberi
Kâhta, Vizyon Projelere Hasret

EKO GAP HABER-Adıyaman’ın Kâhta ilçesinin içerisinden geçen Adıyaman-Diyarbakır karayolunun üzerinde yer alan bulvarın karanlık ve çirkin görüntüsü 100 bin nüfuslu turistik ilçeye yakışmıyor.

 

Her gün binlerce yerli veya yabancı turistin ziyaret ettiği ve güzergâh olarak kullandığı Kâhta’da, ilçe giriş çıkış bulvarları üzerinde yaşanan görüntü kirliliği turistik ilçe Kâhta’ya yakışmıyor.

 

Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, Dünyanın 8.Harikası Nemrut Dağı ve daha birçok ören yerinin sınırları içerisinde yer aldığı tarihi zenginlikler açısından adeta açık hava müzesi konumunda olan Kahta, aynı zamanda İnanç Turizmi açısından önemli olan Menzil gibi bir inanç merkezine sahip. Ve aynı şekilde Adıyaman’ın Doğu’ya açılan kapısı konumunda olan Kâhta, vizyon projelere hasret. 

 

 

Her seçim döneminde projelerin havada uçuştuğu Kâhta, adeta proje çöplüğüne dönüştü. Büyükçay Baraj Projesi, Sahil Yolu, Marina, Tünel Projesi, Kent Meydanı, Stat, Spor Kompleksi, Yüzen Havuzlar, Cendere Köprüsü çevre düzenlemesi gibi vaat edilen onlarca proje hayata geçirilmeyi bekleye dursun;


İlçenin imajı açısından vitrin görevi gören Adıyaman-Diyarbakır karayolu üzerinde yer alan yaklaşık 6 kilometrelik bulvarın görüntüsü, yıllardır iktidar partisine büyük destekler veren ancak buna rağmen bugüne kadar ilçeye değer katacak vizyoner bir projenin hayata geçirilmediği Kâhta’nın imajına zarar veriyor. 


EKO GAP HABER olarak yapmış olduğumuz çalışma sonucunda bulvar ile birlikte kaldırım ve yan yolların ilçenin merkezi sınırlarının bitiş noktasına kadar uzatılması ve ilçe merkezinde kalmış ilçe nüfusunu gösteren tabelaların ilçe sınırına yerleştirilmesi için ilgili kurumların bir an önce gerekli çalışmayı başlatıp ilçenin giriş ve çıkışını turistik ilçeye yakışır şekilde estetik bir görünüme kavuşturması gerekiyor.


Çalışmalarımız sonucunda, Kâhta’nın ortasından geçen ve ilçenin can damarı konumundaki Adıyaman-Diyarbakır karayolunun özellikle AKEDAŞ kavşağında kent estetiğine uymayan yön levhalarının görüntü kirliliği yarattığını, döner kavşakların, trafik ışık sisteminin ve yaya geçiş çizgilerinin ise standartlara uymadığını müşahede ettik.


Tespit ettiğimiz bir başka önemli konu ise Kâhta ilçe merkezinin karanlık oluşu. Buna neden olan birinci sebep ilçe giriş ve çıkış bulvarları ile ilçe merkezindeki ana caddelerdeki aydınlatma direklerinin yüksek olması. İkinci sebep ise kullanılan aydınlatma ampullerinin sarı renkte olması. 


Turistik ilçe Kâhta’yı ışıl ışıl bir şehre dönüştürmek zor bir şey olmasa gerek. Ana arterler üzerindeki AKEDAŞ’a ait tüm direkler değiştirilirse veya boyları kısaltılırsa, aydınlatmada ise mavi LED ampul kullanılırsa şehir aydınlanacaktır.
EKO GAP HABER olarak İlgili kurumların bir an önce gerekli çalışmayı başlatarak ilçenin giriş ve çıkışının turistik ilçeye yakışır modern bir kent görünümüne kavuşması için gerekli çalışmayı yapmaya davet ediyoruz.Haber:Ziya Bozkurt

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Kâhta,, Vizyon, Projelere, Hasret, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı