Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 21:32
 
Kâhta’ya İki Yeni Bölüm Açılması YÖK Tarafından Onaylandı
Bölge Haberi
Kâhta’ya İki Yeni Bölüm Açılması YÖK Tarafından Onaylandı

EKO GAP HABER-Adıyaman Üniversitesine bağlı Kâhta Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi bünyesinde  Bahçe Bitkileri Bölümü (Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı) ile Tarla Bitkileri Bölümü (Tarla Bitkileri Anabilim Dalı) bölümlerinin açılması YÖK tarafından onaylandı.

 

Kâhta Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi bünyesinde yeni bölümlerin açılacak olması ile ilgili haber sitemize değerlendirmede bulunan Kâhta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu, açılacak  2 yeni bölümün bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte olduğunu belirterek, yeni bölümler ile öğrenci sayısının artacağı Kâhta'da hem ilçe tarımına hem de ilçe ekonomisini katkı sağlayacağını kaydetti.

 

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü (Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Anabilim Dalı) ile Zootekni Bölümü (Yemler ve Hayvan Besleme Anabilim Dalı-Hayvan Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı -Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı) bölümlerinin ise önümüzdeki eğitim ve öğretim yıllarında açılmasını umut ettiklerini belirten Başkan Turanlı, bölümlerin açılmasında emeği geçen her kese teşekkür etti.


Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mehmet Turgut’un göreve gelmesiyle birlikte Üniversitenin tarıma daha fazla önem vermesi tarım kenti olan Adıyaman’ın tarımında yeni bir dönemin başladığını belirten Başkan Turanlı, ”Rektörümüz göreve gelir gelmez ilin tarımıma ilişkin vermiş olduğu mesaj bizleri umutlandırmıştı. Geçtiğimiz günlerde şeker otunun ilk kez Adıyaman’da Kâhta ekimini sağlaması, açılması için yıllardır mücadele verdiğimiz ancak açtıramadığımız bölümlerin bugün açılıyor olması rektörümüzün ve üniversitemizin tarıma verdiği önemi ve önümüzdeki süreçte yapacağı çalışmaların somut örneğidir.


AK Parti Merkez Karar Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet aydın bey başta olmak üzere, diğer milletvekillerimizin Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinin ve yeni bölümlerin Adıyaman’ımıza, Kâhta kazandırılmasında büyük emekleri var.

 

Bölgenin ve şehrin ihtiyaçlarına ve özelliklerine göre belirlenen bölümlerin YÖK tarafından onaylanması bizi sevindirdi. Açılan yeni bölümler ile öğrenci sayısının artacağı Kâhta Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinin hem ilçe tarımına hem de ilçe ekonomisini katkı sağlayacaktır.


Adıyamanlı çiftçilerimiz için çok  önemli olan ve Türkiye’de badem dikim alanı bakımında birinci sırada olan ilimiz bu bölümlerin açılmasında büyük emeği olan başta AK Parti Merkez Karar Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet aydın bey olmak üzere diğer milletvekillerimize Adıyaman üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, AK Parti İlçe Başkanı Bedir Yeni’ye beye ve emeği geçen herkese Adıyaman çiftçisi adına teşekkür ederim.

 

Yine talebimiz olan Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü (Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Anabilim Dalı) ile Zootekni Bölümü (Yemler ve Hayvan Besleme Anabilim Dalı-Hayvan Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı -Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı) 2 bölümün ise önümüzdeki eğitim ve öğretim yıllarında açılacağına inanıyoruz ”şeklinde konuştu.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Kâhta’ya, İki, Yeni, Bölüm, Açılması, YÖK, Tarafından, Onaylandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı