Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 20:03
 
Kahta OSB Yatırımcısı Genel Kurul yönetimi sistemi istiyor!
Bölge Haberi
Kahta OSB Yatırımcısı Genel Kurul yönetimi sistemi istiyor!

EKO GAP HABER-Adıyaman'ın en büyük ilçesi ve Adıyaman OSB'den sonra en büyük OSB'si konumunda olan Kâhta İlçesi OSB  yatırımcıları, Kahta OSB yönetiminin tümüyle sanayicilere ve müteşebbis heyetlerine bırakılmasını istiyor.


Adıyaman'dan sonra ilin 2.büyük OSB'si konumundaki Kâhta OSB’de var olan sorunların çözülemediğinden yakınan yatırımcılar, sorunların çözülememesinin nedeninin ise uygulanmakta olan Müteşebbis Heyet Sistemi uygulamasından kaynaklandığını belirterek OSB yönetiminin tümüyle sanayicilere ve müteşebbis heyetlerine bırakılmasını istiyor.


Kâhta OSB’de faaliyet sürdüren sanayicilerin kendi kendilerini yönetme demokratik iradesini ortaya koyması gerektiğini söyleyen yatırımcılar, şantiye döneminin aşıldığı ve işletme aşamasına gelindiği Kahta OSB’de devam eden alt yapı, üst yapı, doğalgaz, güvenlik, çevre düzenlemesi, idari bina, cami ve sosyal tesisi gibi birçok sorunlarının çözümünün ancak güçlü bir Genel Kurul yönetimi sistemi ile çözüleceğine inanıyor.


Kahta OSB'nin kendi kendini yönetme, demokratik iradesini gösterme zamanının geldiğini söyleyen yatırımcılar;


"Başımızda şu kurumdan temsilci, Kaymakam veya valilerimiz bulunsun demenin demokratik yönetim anlayışına, çoğulculuğa ve kendimize inanmamak, güvenmemek olduğunu söyleyen yatırımcılar,bu yaklaşımın anlamı; kaymakamlarımız valilerimiz başımızda bulunursa OSB’mize daha iyi hizmet verir, yönetimde bulunmazsa OSB’lerimize hizmet vermez demektir. 


Biz OSB’lerimizde ne yapıyoruz? İş üretiyoruz, aş üretiyoruz, istihdam yaratıyoruz, vergi üretiyoruz, Ülkemizin kalkınması için, gece gündüz çalışıyoruz.

 

Diğer taraftan valilerimizi gereksiz ıvır zıvır işlerle meşgul edeceğimize, gerekli yerlerde ve zamanında yardım ve destek istediğimizde, daha büyük bir motivasyon ve zaman ayırma imkanı ile bize destek vereceklerdir. Tek yapacağımız zamanı geldiğinde kendi kendimizi yönetme, demokratik iradesini göstermek.

 

Yönetimler değişiyor, yönetenler değişiyor ama şikâyetler bitmiyor. O zaman değişmeyenin ne olduğunu, yani sistemi sorgulamak gerekir. Geldiğimiz aşamada, bizim için yanlış olan Müteşebbis heyet Sistemidir. Müteşebbis Heyet Yönetimi iyidir diyenler aslında şunu diyorlar. Bu sistem o kadar keyfimize göre bir sistem ki, her aklımıza geleni anında uygularız. Kalıtımcı sanayici 100 kişi 200 kişi bunları bir araya Genel Kurul olarak toplamakla, onlara bütçe onaylatmak veya nereye ne harcayacağımızı sormakla ne uğraşalım. Onlar paraları versin biz keyfimize (kendi bildiğimize göre) harcayalım demektir.Üç veya beş arkadaşımızla toplanır, OSB’mizi gül gibi yönetiriz diyorlar.

 

Genel kurul sisteminin en önemli özelliği doğrudan demokratik yönetim sistemi olması. Çoğulculuk ise demokrasinin en önemli gücü… Bu gücün sahibi katılımcı sanayicilerimiz, genel kurulda, ekonomik ve sosyal Hedefleri olan gerçek OSB Bütçelerini onaylayarak kendi yönetimlerini başlatacaktır. Başarılı olmak yerine, başarılı işler yapmaya odaklanmak gerekir. Yani bireysel değil, toplumsal faydaya odaklanılması lazım" şeklinde ifade ettiler.

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Kahta, OSB, Yatırımcısı, Genel, Kurul, yönetimi, sistemi, istiyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı