Haber Detayı
15 Eylül 2019 - Pazar 16:52
 
Kilis'teki Mozaikli Bazilika Açık Hava Müzesi Oluyor
Turizm Haberi
Kilis'teki Mozaikli Bazilika Açık Hava Müzesi Oluyor

EKO GAP HABER-Kilis’te tamamına yakını açığa çıkartılan Aidesim Mozaikli Bazilikası’nın M.S. 6. yüzyıla tarihlenen Erken Hristiyanlık Dönemi’ne ait olduğu belirtildi.

 

Roma ve Ortaçağ Dönemine ait sikkeler, sütün kaideleri ve çeşitli arkeolojik eserlerin ortaya çıkarıldığı kazılarlarla ilgili GAP İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada;

 

"Kilis’te kentin en önemli tarihî eserlerinden biri olan Oylum Höyük’ün yaklaşık 200 metre güneybatısında yer alan ve 1999 yılında sadece bir kısmı, 2004-2006 yıllarındaki kazı çalışmalarında ise tamamına yakını açığa çıkartılan Aidesim Mozaikli Bazilikası’nın M.S. 6. yüzyıla tarihlenen Erken Hristiyanlık Dönemi’ne ait olduğu bilinmektedir.

 

Uzun dikdörtgen planlı olduğu anlaşılan bu yapıda inşa malzemesi olarak; siyah renkli bazalt taş ve kireç taşı kullanılmıştır. Girişi batı yönünden sağlanan bazilikanın iç mekânı iki sıra sütun ile üç nefe ayrılmıştır. Yapılan kazılar sonunda çok miktarda Roma ve Ortaçağ Dönemine ait sikkeler, sütün kaideleri ve çeşitli arkeolojik eserler ortaya çıkarılmıştır. Gün yüzüne çıkarılan mozaik üzerinde kırmızı, beyaz, kahverengi, gri ve siyah taşlarla oluşturulan bitkisel motifler ayrıca kesişen daireler, baklava dilimli motifler, kare ve zikzak motiflerinden oluşan geometrik motifler ve malta haçı şeklinde düzenlenen girift bezemelerle oluşturulan bu taban mozaiği Erken Bizans Dönemi özelliklerini yansıtmakta olup yaklaşık 800 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır."

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Kilis'teki, Mozaikli, Bazilika, Açık, Hava, Müzesi, Oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı