Haber Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 12:09
 
Köylü Kadınlara Meme Kanseri ve Erken Tanı Eğitimi
Yaşam Haberi
Köylü Kadınlara Meme Kanseri ve Erken Tanı Eğitimi

HABER MERKEZİ-Adıyaman Nemrut Rotary Kulübü, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Toplum Sağlığı Merkezi ile işbirliği yaparak Adıyaman Merkeze bağlı Kuşakkaya Köyünde yaşayan kadınlara ve genç kızlara “Erken Tanı Hayat Kurtarır” Projesi kapsamında meme kanseri ile “Anne ve Çocuk Sağlığı” hakkında bilgilendirici bir eğitim verildi.

 

Nemrut Rotary Kulübü Dönem Başkanı Emine Çiftçi, Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Ebe Şengül Kayaalp ve Serap Çelik tarafından verilen meme kanseri ve erken tanı ile ilgili eğitime Adıyaman Merkeze bağlı Kuşakkaya Köyünde yaşayan 7’den 70’e bütün kadın ve genç kızların göstermiş olduğu ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

Meme kanserinde ölüm oranını düşürmek ve kaliteli yaşam elde etmenin en iyi yolunun erken tanı ve erken tedavi olduğunu söyleyen Başkan Emine Çiftçi,“Ülkemizde her 8 kadından biri hayatının bir döneminde meme kanseri ile karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle meme kanserinde erken tanı koyulması hastalığın vahim sonuçlara yol açmasını engellediği gibi tedaviyi de kolaylaştırıyor. Bizler sadece şehirlerde yaşayan ya da fabrikalarda çalışan kadınlarımız ve kızlarımızın yanı sıra köylerde yaşana yaşayan ve şehre sıklıkla gelemeyen kadınlarımızın ayağına kadar giderek onlara da bu konuda eğitimler veriyoruz. Amacımız, Nemrut Rotary Kulübü olarak her yerde toplumun sağlığı ile ilgilenebilmek, kızlarımız ve kadınlarımızı “Meme Kanseri” konusunda “Erken Tanı Hayat Kurtarır” diyerek bilinçlendirirken hem de anne ve çocuk sağlığı konusunda tüm köyde yaşayan kadınlarımıza eğitimler veriyoruz. Kuşakkaya köyünde düzenlediğimiz eğitimlere kadınlarımızın ve genç kızlarımızın ilgisi bizleri çok mutlu etti. Umarım faydalı olmuşuzdur” dedi.

 

Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Ebe Şengül Kayaalp ve Serap Çelik ise Kuşakkaya Köyünde verdikleri eğitimlerde Meme Kanserinde erken tanının hayat kurtardığına dikkat çekerek, bayanların özellikle 20 yaşından sonra yılda bir kez doktorda meme muayenesi yaptırmasını önerdiklerini belirterek, kadınların kendi kendine nasıl meme kontrolü yapmaları gerektiğini ve bu hastalığın ilk belirtileri hakkında önemli bilgiler vererek Anne ve Çocuk Sağlığının da önemine değindiler.

 

Ayrıca “Adıyaman’da hizmet veren Kanser Erken Teşhis ve Tedavi Merkezi KETEM’e her zaman gelebilir kontrollerinizi yaptırabilirisiniz” diyerek, bizler sizin sağlığınız çalışıyoruz. Sizlerde asla kendinizi ve sağlığınızı ihmal etmeyin diyerek uyarılarda bulundular.

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Köylü, Kadınlara, Meme, Kanseri, ve, Erken, Tanı, Eğitimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı