Haber Detayı
25 Ağustos 2019 - Pazar 00:19
 
Küçük Sanayi Esnafı Çıraklık Eğitim Merkezi İstiyor
Özel Haberi
Küçük Sanayi Esnafı Çıraklık Eğitim Merkezi İstiyor

EKO GAP HABER-Adıyaman’ın Kâhta İlçesinde kalifiyeli eleman sıkıntısından yakınan Küçük Sanayi Sitesi Esnafı, kalifiyeli eleman yetiştirilmesine yönelik ilçede Çıraklık Eğitim Merkezinin kurulmasını istiyor.


Adıyaman’dan sonra ilin ikinci büyük Küçük Sanayi Sitesinde yeni nesil araçların tamir ve bakımını yapacak kalifiyeli eleman sıkıntısı yaşandığını belirten esnaflar, sıkıntının giderilmesi için ilçede biran önce Çıraklık Eğitim Merkezinin kurulmasını istiyor.


Kâhta Küçük Sanayi Sitesinin ilçenin artan nüfusuna bağlı olarak sürekli büyüdüğünü belirten esnaflar, ilçenin ekonomik gelişmesine bağlı olarak bugün büyük oranda dijital ve elektronik olan araçların tamir ve bakımında Sanayi Sitesinin yetersiz kaldığını belirterek bunun ancak Çıraklık Eğitim Merkez ile çözüme kavuşacağını ifade ettiler.


İlçe yöneticilerinden, siyasilerden çözüm isteyen esnaf, haber sitemize şu açıklamalarda bulundular;


“Kâhta’da Küçük Sanayi yapılmaya başladığında kimse bu duruma geleceğine inanmıyordu. İnanılmadığından kimse yazılmıyordu. Bugün Küçük Sanayi yüzde 50 oturmuş durumda. İlçe merkezinde tamirci esnafı kalmadı. Yetmeyince 2 yeni blok yapıldı. Yaklaşık 170 civarında iş yeri var ve 500-600 çalışanı var. İlk zamanlarda alt yapı ve içme suyu ile ilgili sorunlar vardı zamanla bu sorunlar çözül. Bugün çok fazla bir sorunu görünmüyor. 


“Ağırlıklı olarak klasik araçların bakımı yapılmakta”


Kâhta Küçük Sanayi Sitesi Kâhta Küçük Sanayi her geçen artan nüfusa bağlı olarak büyüyor. Büyümeyle birlikte ciddi sıkıntılar beraberinde yaşanıyor. Sanayimiz ilk açıldığında üst kapakçı-rektefeci değdiğimiz motor yenileme yoktu. Esnaf işini bırakıp Adıyaman’a veya çevre illere motor götürüyordu. Ama çok şükür bugün var. Hem esnaf hem de vatandaş rahata kavuştu. Ancak sanayimizde kalfiyeli eleman sıkıtısından dolayı ağırlıklı olarak klasik araçların bakımı yapılmakta. Yeni nesil araç tamir ve bakımına yönelik eleman ve usta sıkıntısı var. Malum bugün yeni nesil dediğimiz araçların tamamına yakın dijital, otomatik ve elektronik ağırlıklı. Bu araçların bakımını sağlık ve güvenli olarak yapacak usta veya herhangi bir servis yok. Bazı arkadaşlarımız bu araçların bakımını yapmaya çalışıyor ancak yetersiz kalıyorlar.Bunun için insanlarımız ya Adıyaman'a ya da çevre illere gidiyorlar. 


“Çıraklık Eğitim Merkezi şart”


Kâhta Küçük Sanayi Sitesi hızla büyüyor. Bugün Adıyaman’dan sonra ilin ikinci büyük Küçük Sanayi Sitesi konumunda.Ancak yeni nesil araçların turbo,şanzımanı veya beyni ile ilgili bir arıza söz konusu olduğunda bakımı yapılamıyor. Bunun çözümü Sanayiye yakın çevrede yapılacak çıraklık eğitim merkezinin kurulmasıyla mümkün olacaktır. İlçe yöneticilerimizin, siyasilerimizin bu işe el atması gerekiyor. Özellikle Küçük Sanayi Başkanımızın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü nezdinde girişimde bulunmasını istiyoruz ”diye konuştular.

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Küçük, Sanayi, Esnafı, Çıraklık, Eğitim, Merkezi, İstiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı