Haber Detayı
06 Haziran 2020 - Cumartesi 20:00
 
Malatya Valisi depremde hasar gören evlerde incelemelerde bulundu
Merkez üssü Pütürge ilçesinde 5.0 büyüklüğündeki depremde evleri ağır hasar gören vatandaşları ziyaret eden Malatya Valisi Aydın Baruş, yıkılan evlerin yerine yenilerinin yapılacağını söyledi.
Bölge Haberi
Malatya Valisi depremde hasar gören evlerde incelemelerde bulundu

Depremin merkez üssü olan Pütürge ilçesi kırsalındaki Gözlüce, Çayköy mahalleleri ile Pütürge merkezini ziyaret Baruş, depremzedelerin taleplerini dinledi.

Baruş, “Depremin ardından hasar tespiti çalışmalarımıza bugün AFAD ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince devam ediyoruz. Bizde depremden en fazla etkilenen Pütürge ilçemizin Gözlüce Mahallesi’nde konutları hep birlikte dolaştık. Bir önceki Sivrice depreminden dolayı ağır hasar gören evlerin hasarları artmış durumda. Dolayısıyla evlerin içerisinde insanların barınması sağlıklı değil, barınma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza çadırlar kuruldu. Bir an önce bu ağır hasarlı evlerin yıkımına başlayacağız. Evlere yaklaşılması, evlerin içerisinden eşya alınması dahi bazılarında sakıncalı. Bu nedenle vatandaşlarımıza bir kez daha uyarıda bulunmak istiyorum. Ağır hasarlı konutlara lütfen girmesinler. AFAD ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerimizi beklesinler. Hasar tespiti yapıldıktan sonra yıkım işlemlerini gerçekleştirmek üzere biz buraya makine ve ekipman göndereceğiz.” dedi.

“Kendilerine de TOKİ tarafından yapılan köy konutlarından yapılmasını teklif edeceğiz. Kabul edildiği takdirde köy konutlarının yapımına kısa sürede başlayacağız.” diyen Baruş, şunları söyledi:

“Sağlıklı çelik konstrüksiyon konutlar bunlar.  Diğer taraftan da şehir merkezlerinde bildiğiniz gibi TOKİ tarafından yapılan ihaleler kapsamında çok katlı konut yapımı devam ediyor. Bu anlamda şehir merkezimizde problem yok ama köy konutlarımız çok sayıda ağır hasarlı bunların yerine de hanelerimizin barınacağı yeni evler yapmamız lazım. Bunun içinde gayret sarf ediyoruz. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Tüm vatandaşlarımızdan devletine güvenmelerini, haklarının mutlaka sağlanacağını ve sabırlı olmalarını istirham ediyorum. İnşallah bu konutların yapımını kısa zamanda gerçekleştirip, vatandaşlarımızı barınma imkanına kavuşturacağız.” (İLKHA)

Kaynak: () - İLKHA Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Malatya, Valisi, depremde, hasar, gören, evlerde, incelemelerde, bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı