Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 12:54
 
Öğrenciler Etwinning Projesi İle Beceri Kazanıyor
Eğitim Haberi
Öğrenciler Etwinning Projesi İle Beceri Kazanıyor

EKO GAP HABER-Adıyaman'ın Kahta İlçesi Hürriyet İlkokulunda 'e-Twinning projesi'ile öğrencilerin bilisel düşünme,araştırma ve eleştirel düşünme becerileri kazanmalarını sağlamak amacıyla deneyler yapılıyor.

 

Kahta İlçesi Hürriyet İlkokulunda 'e-Twinning projesi' kapsamında Müzecilik ve Müze Eğitimi verildi.

 

Türkiye’nin dört bir yanından kültürel ve tarihi eserlerin sergilendiği Kahta Hürriyet İlkokulundaki sergide öğrenciler, görerek ve dokunarak öğrenirken,zengin envanteriyle tarih öğretime ilgiyi artıran müzede öğrencilere bir tarihçi gibi geçmişi daha iyi anlamalarına imkansağlandı.

 

Proje kapsamında öğrencilerin görerek, işiterek ve dokunarak öğrenme faaliyetlerini bir arada yaşadıklarını belirten Kahta Hürriyet İlkokulu Müdürü Ali İhsan Köroğlu,"Tarihsel ve toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan her türlü değerlerle bunları kullanmada, sonraki kuşaklara iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların tümüne KÜLTÜR denir.

Müzeler, “ Toplumun ve gelişiminin hizmetinde olan, halka açık, insana ve yaşadığı çevresine tanıklık  etmiş malzemelerin üzerinde araştırmalar yapan, toplayan, koruyan, bilgiyi paylaşan ve sonunda inceleme, eğitim ve zevk alma doğrultusunda sergileyen, kâr düşüncesinden bağımsız, sürekliliği olan bir kurum” olarak tanımlanmaktadır.


Ülkemizde ve birçok ülkede Tarih öğretiminde Müze ve Tarihi mekânlarının oldukça sınırlı kullanıldığı ve maalesef Tarih derslerinin daha çok sınıf ortamında işlenildiği görülmektedir. Buna karşın öğrencilerimizin, gezi-gözlem yöntemi ile desteklenen Tarih öğretimi daha ilgi çekici bulduğu ortadadır.

 
Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 vizyonunda yer alan Müze Eğitimi ile öğrencilerimizin müzelerde bir tarihçi gibi geçmişi anlamaları, yorumlamaları beklenmektedir. Fatma Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezi,  Dost ülke, kardeş ülke Azerbaycan ortaklığı ile "Müzecilik ve Müze Eğitimi" eTwinning projesi ,eylül ayında itibaren başlamış olup okulumuz öğretmenleri Özkan Gündüz ve Şehnaz Çelebi  öğretmenlerimiz ve öğrencileri projede yer almakta ve aktif olarak etkinlikleri yerine getirmektedirler.

 

Proje sonuna yaklaşırken öğrencilerimiz, Müzelerin geçmişin geleceğe aktarımında yol gösterici olduğunu fark etmiş, müzede çok yönlü ve etkili öğrenme ortamında öğrencilerimizin, yaratıcılık, mantık, gözlem, hayal gücü ve beğeni duygusunun oluşmasına ve gelişmesine olanak sağlanmıştır. 


Proje kapsamında Proje üyesi bir okulda Ortak Müze açılması fikri ortaya atıldı ve proje üyelerince kabul gördü. Bu okulun çekiliş yolu ile belirlenmesine karar verildi. Yapılan çekilişte Ortak Müzeye ev sahipliği yapacak okul : Kahta Hürriyet İlkokulu oldu. Diğer proje üyesi okullar açılacak müze için ürün ve eserlerini kargo yolu ile Adıyaman’a gönderdiler.


Balıkesir, Yalova, Eskişehir, Rize, Zonguldak, Amasya, Samsun, Ankara, Sakarya, Adana, Aydın, Kayseri, İzmir ve İstanbul’dan projemize üye okullarımızdan gelen ürün ve eserlerle SAKLI SANDIK ANADOLU ismi ile ortak müzemiz açıldı. Projede yer alan okul öğretmenlerimiz, Özkan Gündüz ve Şehnaz Çelebi müzenin oluşturulmasında, hazırlanmasında, velilere duyurulmasında davet, afiş ve broşür hazırlayarak velilerimizle, öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle, katılım sağlayan milli eğitim yöneticileri ile birlikte ortak müze açılışı gerçekleştirildi."

 

Proje çalışmalarını inceleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tunçmen, projenin yürütülmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

 

Kaynak: (EGH) - EKO GAP HABER Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Öğrenciler, Etwinning, Projesi, İle, Beceri, Kazanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı