Haber Detayı
16 Eylül 2019 - Pazartesi 10:36
 
Petrol fiyatı artışı doları da etkiledi
Ekonomi Haberi
Petrol fiyatı artışı doları da etkiledi

HABER MERKEZİ-İki petrol sahalarına düzenlenen drone'lu saldırı sonrası, Suudi rejiminin petrol arzını yüzde 50 azaltma tehdidi nedeniyle ham petrolün varil fiyatı haftaya yüzde 10'luk artışla başladı.

 

Suudi rejiminin milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait 2 tesise silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) düzenlenen saldırıdan sonra Riyad'ın petrol üretimini geçici olarak durdurması, ardından dünya petrol arzını yaklaşık yüzde 5 azaltması nedeniyle ham petrolün varil fiyatı haftaya yüzde 10'luk artışla başladı.

 

Londra'da Brent petrolü vadeli kontratları, Pazartesi günü olağanüstü başlangıcında, açılışın hemen ardından saniyeler içinde 12 dolar sıçradı ve bu yükseliş, 1988'de işlem görmeye başlamasından bu yana dolar bazında en büyük gün içi artış olarak kayda geçti.

Uzmanlara göre, saldırının verdiği zararın büyüklüğü, uzun dönem petrol fiyatlarının belirlenmesinde etkili olacak. Suudi rejiminin kısa zamanda üretim kaybını telafi edememesi halinde varil başına petrol fiyatlarının 100 dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor.

 

Aramco'ya ait 2 tesise silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) düzenlenen saldırı nedeniyle Riyad'ın petrol üretimi geçici olarak durmuştu.

 

Yemen'deki Husiler, son zamanlarda orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA'larla Suudi Arabistan'ın bazı bölgelerini hedef alıyor.

 

"Petrol fiyatı artışı doları da etkiledi"

 

Ham petrolün varil fiyatının haftaya yüzde 10'luk artışla başlamasının ardından, dolar da yükseliş trendine girdi.


Suudi rejiminin petrol arzını yüzde 50 azaltma tehdidi nedeniyle ham petrolün varil fiyatı haftaya yüzde 10'luk artışla başladı.

 

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası hızlı bir şekilde gerileyerek 5,67 seviyelerini gören dolar/TL, petrol fiyatlarında yaşanan artış sonrası 5,74 TL seviyelerine kadar çıktı.

 

Euro/TL ise 6,35 TL seviyelerinde yer alıyor. 
 

Kaynak: () - İLKHA Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Petrol, fiyatı, artışı, doları, da, etkiledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı