Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 14:08
 
Şanlıurfa semalarında ʹgüvercin savaşlarıʹ
Bölge Haberi
Şanlıurfa semalarında ʹgüvercin savaşlarıʹ

Şanlıurfaʹda, kuş tutkunları tarafından düzenlenen ʹgüvercin savaşlarıʹ etkinliğinde, 3 bin güvercin gökyüzüne aynı anda salıverildi. Onlarca kuş tutkununun güvercinlerini gökyüzüne bıraktığı etkinlikte, hangi sürü diğer kişilere ait güvercinleri kendi evlerine götürmeyi başarırsa ʹsavaşʹı kazanmış oluyor.

 

BU SAVAŞTA KAN DA SİLAH DA YOK

 

Şanlıurfaʹda, tutkularının yanı sıra geçimlerini de kuş yetiştiriciliğiyle sağlayan onlarca kişi tarafından geleneksel olarak yapılan ʹgüvercin savaşlarıʹ bu yıl da Eyyüp Peygamber Mahallesiʹndeki boş alanda gerçekleştirildi. Onlarca kuş yetiştiricisi, sahibi olduğu yaklaşık 3 bin güvercini, kutu ve kafeslerle alana taşıdı. Sahipleri için bahis konusu haline dönen ʹsavaştaʹ, hep birlikte uçurulmalarının ardından daha iyi yetiştirilen kuşların, sürü halinde ilerlerken farklı güvercinleri kendi içlerine katarak eve götürmeleri hedefleniyor. Kuşların sadakati ve sahibinin yetiştiriciliğinin sınandığı etkinlikte, son hazırlıkların tamamlanmasının ardından kutuların içindeki güvercinler sahipleri tarafından hep birlikte gökyüzüne uçuruldu.

 

HEM KUŞLAR HEM DE YETİŞTİRİCİLER TEST EDİLİYOR

 

Bir anda havalanan yüzlerce güvercin, gökyüzünde farklı görüntüler oluştururken, sahipleri ise kuşları için ıslık çalıp tezahürat yaptı. Büyük özenle yetiştirdikleri güvercinlerin gökyüzündeki hakimiyetini ve sadakatini ölçmek için organizasyonu yaptıklarını belirten Haleplibahçe Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Eskiler, Bu yıl güvercinleri, cezaevinde yatmakta olan kader mahkumlarının bir an önce serbest bırakılması için uçurduk. Bugün 6 mahalle olarak güvercin savaşına katıldık. Bu savaş bir hafta farklı semtlerde devam edecektir. Buradaki amaç hem kuşların sadakatini, hem de sahiplerinin yetiştiriciliğini test ediyoruz. Havada, daha iyi olan güvercin, farklı sürüdeki kuşu kendi yuvasına götürüyor. Böylece kazanan taraf belli oluyor. Ardından kazanan mahalleye 20 tepsi tatlı ikram ediliyor diye konuştu.Uçurdukları güvercinlerini bir süre izleyen sahipleri, yıllardır süren geleneği gelecekte de devam ettireceklerini söyleyip, kuşlarının dönüşünü beklemek üzere evlerine döndü.Kaynak:Hürriyet 

Kaynak: (UK) - ULUSAL KAYNAKLAR Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: Şanlıurfa, semalarında, ʹgüvercin, savaşlarıʹ,
Yorumlar
Haber Yazılımı