Haber Detayı
02 Ekim 2019 - Çarşamba 11:54
 
SGK,Erkan Emeklilik Meslek Sayısını 45 'e Çıkardı
Yaşam Haberi
SGK,Erkan Emeklilik Meslek Sayısını 45 'e Çıkardı

HABER MERKEZİ-SGK, yıpranma hakkından yararlanan meslek sayısını 45’e çıkardı. Birçok meslek grubu, bu haktan yararlanabilecek.


Kamuoyunda “yıpranma hakkı” olarak ifade edilen fiili hizmet süresi zammına ilişkin olarak SGK, önemli bir adım attı ve bu süreden faydalanan meslek kuruluşlarının sayısını artırdı. Kurşun-arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, madenlerde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar başta olmak üzere yararlanan meslek sayısı 45’e çıktı.

 

Düzenleme; madenlerde çalışan işçilerin emeklilik yaşını 55’ten 50’e indirirken, izinde geçirdikleri süreler tatiller de yıpranmaya dâhil ediliyor. Böylece madenciler 43 yaşında emekli olabilecek.

 

Yasa uyarınca tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlara yıpranma hakkı (fiili hizmet süresi zammı) veriliyor. Yasa kapsamındakilere 360 güne karşılık 60 ile 90 gün ilave ediliyor. Madenlerde çalışanlar için bu süre 180 güne çıkıyor. Bu süre hem prim gününe ekleniyor, hem de emeklilik yaşından düşülüyor. Madencilikte en az 5 yıl, diğer meslek gruplarında ise en az 10 yıl çalışmış kişiler erken emeklilik hakkı kazanıyor.

 

Yıpranma hakkından, kurşun ve arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde, alüminyum, demir-çelik, döküm ve asit üretimi fabrikalarında, Emniyet, MİT, basın ve gazetecilikte çalışanların da yer aldığı 45 meslek grubu yararlanabilecek.


 

Kaynak: () - İLKHA Editör: Ziya Bozkurt
Etiketler: SGK,Erkan, Emeklilik, Meslek, Sayısını, 45, 'e, Çıkardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı